Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Hydroizolacja łazienki krok po kroku

Hydroizolacja łazienki ma na celu jej zabezpieczenie przed działaniem wody i wilgoci. Łazienki są przez cały czas narażone na ich niszczące działanie, dlatego odpowiednie zabezpieczenie jest niezwykle istotne. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nasz artykuł powie ci, jak powinna wyglądać hydroizolacja łazienki krok po kroku.

 

Hydroizolacja łazienki – przygotowania

Ochrona przed działaniem wody w wypadku łazienki jest szczególnie istotna. W pomieszczeniu tym z reguły panuje wysoka wilgotność, co może mieć negatywny wpływ. Hydroizolacja łazienki ma na celu zabezpieczyć ją przed działaniem wody i wilgoci. Jeśli będzie ona wnikać w elementy konstrukcyjne, może doprowadzić do ich zniszczenia, a także pojawienia się wilgotnych plam oraz pleśni. Usunięcie grzybów i zawilgoceń jest długotrwałe i kosztowne, dlatego nie warto bagatelizować hydroizolacji łazienki.

Jak przygotować się do hydroizolacji łazienki?

Przed przystąpieniem do prac hydroizolacyjnych konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich narzędzi oraz przygotowanie planu. Aby hydroizolacja łazienki przebiegła szybko i bezproblemowo, należy pomieszczenie podzielić na dwie strefy – mokrą i wilgotną. Mokra to miejsce bezpośredniego kontaktu z wodą. Do tej części zaliczamy podłogę, ściany na wysokości co najmniej 10 cm od jej powierzchni oraz 50 cm obszary dookoła prysznica/wanny i umywalki. Strefa wilgotna obejmuje pozostałe części. W hydroizolacji łazienki największy nacisk kładzie się na zabezpieczenie strefy mokrej, ale warto dla pewności zaizolować całe pomieszczenie.

Hydroizolacja łazienki – gruntowanie

Hydroizolację łazienki należy zacząć od wyczyszczenia powierzchni. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń możemy przejść do gruntowania. Zastosowanie gruntu takiego jak PRIMER PLUS firmy Jurga zwiększ przyczepność hydroizolacji. Na przygotowane podłoże nakładamy co najmniej dwie warstwy preparatu gruntującego, każdą następną dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Dopiero po tym możemy przejść do właściwej hydroizolacji łazienki.

Hydroizolacja łazienki krok po kroku (fot. mat. partnera)
Hydroizolacja łazienki krok po kroku (fot. mat. partnera)

Hydroizolacja łazienki folią w płynie

Kolejnym krokiem jest właściwa hydroizolacja. W celu odpowiedniego zabezpieczenia łazienki dobrze jest do tego celu użyć folii w płynie. Ma ona formę półpłynnej masy, która po utwardzeniu tworzy odporną na działanie wody i wilgoci powłokę. Jednym z dostępnych na rynku preparatów tego typu jest folia w płynie do wewnątrz i na zewnątrz FOLMIX firmy Jurga.

Folię w płynie przed użycie trzeba dokładnie wymieszać. Następnie nanosimy produkt na przygotowaną powierzchnię za pomocą pędzla. Aby hydroizolacja łazienki spełniała swoje zadanie, należy zwrócić uwagę na aplikację folii w płynie. Nakładamy co najmniej dwie warstwy, każdą następną po wyschnięciu wcześniejszej i w odpowiedni sposób – prostopadle do poprzedniej. Końcowa warstwa powinna mieć co najmniej 1 mm grubości – w ten sposób możemy być pewni, że hydroizolacja łazienki będzie działać właściwie.

Hydroizolacja narożników w łazience

Istotne jest również zabezpieczenie narożników i innych punktów styku, jak również wylotów instalacji. Do tego celu stosuje się taśmy izolacyjne takie jak TAPEMIX. Odmierzone fragmenty zatapia się w folii w płynie, z każdej możliwej strony. Po zaizolowaniu narożników pozostaje jeszcze położyć płytki i wypełnić przestrzenie między nimi fugą, co dodatkowo poprawi hydroizolację łazienki.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button