KategorieKobietaSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

„I nigdy już nie wyjdę za mąż”. Rzadka uroczystość w Katowicach

Nie budzą emocji tak, jak dziewice konsekrowane, ale podobnie jak one, zobowiązują się do życia w czystości. Wdowy konsekrowane wyrzekają się kolejnego małżeństwa. Archidiecezja katowicka ma ich sześć. 

Szóstą w archidiecezji katowickiej wdowę konsekrował 27 października 2022 biskup Adam Wodarczyk. Msza święta, na której doszło do konsekracji, miała miejsce w Katowicach – Murckach. 

-Kościół od początku błogosławił wdowi stan wybrany ze względu na Królestwo Boże – powiedział biskup Wodarczyk podczas konsekracji katowiczanki. I dodał:  – Oddawaj chętnie potrzebującym twój wdowi grosz. To nie tylko pomoc materialna, ale też piękna służba rodzinie i wspieranie apostolskich dzieł Kościoła na miarę twoich sił i możliwości – podkreślił. -Naśladuj z całą gorliwością Maryję, która według tradycji po śmierci swojego męża Józefa także jako wdowa pozostała sama.

Pani Grażyna szósta wdowa konsekracyjna w archidiecezji katowickiej, modliła się szczególnie za swojego zmarłego męża (zmarł w 2000 roku).

wdowa konsekrowana
Konsekracja w Katowicach, 27.10.2022. Fot. Archidiecezja Katowicka

W katowickiej diecezji jest obecnie sześć wdów konsekrowanych, w gliwickiej – 4. W całej Polsce jest ich ponad 400. Najwięcej – w diecezji łódzkiej – aż 75. W krakowskiej – 26, w szczecińsko-kamieńskiej – aż 37. To właśnie w tej diecezji była pierwsza konsekracja w kraju. Mamy też kilku wdowców konsekrowanych. Natomiast 18 wdów konsekrowano w całej Polsce w 2022 roku. To kobiety, które po śmierci mężów zapragnęły swoje życie jeszcze bardziej związać z Bogiem i Kościołem. Najwięcej – 8 konsekracji – było w lipcu w diecezji ełckiej.

Powiązane artykuły

Wdowy konsekrowane. Kto to jest?

– Są takie wdowy, które mają potrzebę głębszego wykorzystania swojego stanu, głębszego wejścia w rzeczywistość współistnienia z Panem Bogiem, przyjaźni z Panem Jezusem i służenia Kościołowi – mówił podczas jednej z konsekracji ks. Stanisław Puchała, były proboszcz Archikatedry w Katowicach.

Instytucja wdowieństwa konsekrowanego jest znana jeszcze z czasów apostolskich i z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Pragnienie poświęcenia się Bogu wyraża też np. życie zakonne. Sobór Watykański II zwrócił uwagę, że warto wrócić do praktyki wdowieństwa konsekrowanego.  

Dodajmy, że w dniach 1-4 grudnia 2022 w Częstochowie odbędą się rekolekcje dla wdów konsekrowanych, natomiast 3 grudnia 2022 planowana jest XVII Pielgrzymka Stanu dziewic, wdów i wdowców, pustelników i pustelnic na Jasną Górę.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button