Artykuł Sponsorowany

Ile zarabia operator koparki i jak nim zostać?

Operatorzy koparek są zatrudniani nie tylko na placu budowy – w wielu branżach prace wykonuje się za pomocą koparkoładowarek, co przekłada się bezpośrednio na oszczędność czasu. Jednocześnie osoba zatrudniona na tym stanowisku nie musi kończyć wieloletnich studiów czy kosztownych szkoleń. Czy opłaca się zatem zostać operatorem koparki? Jak wyglądają obowiązki na tym stanowisku oraz na jakie zarobki można liczyć? Co zrobić, by zostać operatorem koparki? Poznaj najważniejsze informacje związane z pracą na tym stanowisku!

 

Operator koparki – czy to praca dla Ciebie?

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia specyfiki tego zawodu. Operatorzy koparek pracują przede wszystkim w branży budowlanej, ale nie tylko. Znajdą także zatrudnienie przy powstawaniu infrastruktury drogowej, w składach budowlanych, kopalniach i żwirowniach, a także podczas prac ogrodniczych i archeologicznych czy w branży wodociągowej. Po ukończeniu kursu możesz założyć także własną firmę i świadczyć usługi koparkoładowarką. Zdobycie uprawnień na koparkę to z jednej strony sposób na awans w branży budowlanej, z drugiej – możliwość całkowitego przebranżowienia dla osób bez dużego doświadczenia. Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku operator koparki wynosi ok. 5500 zł brutto, a zarobki mogą różnić się ze względu na zakres prac lub lokalizację. Warto wspomnieć, że posiadając uprawnienia na koparkoładowarki możesz pracować nie tylko w Polsce, ale również w wielu zagranicznych firmach budowlanych. Zawód operatora koparki polecamy zatem osobom szukającym swojej ścieżki rozwoju w branży budowlanej, zainteresowanych podjęciem pierwszej pracy i szukającym szkoleń pożądanych przez pracodawców, a także tym, którzy planują przebranżowienie. Zatem – jak zostać operatorem koparki?

Jak zdobyć uprawnienia do pracy jako operator koparki i koparkoładowarki?

Kurs na operatora koparki to nie tylko szansa na zdobycie cenionych przez pracodawców umiejętności teoretycznych i praktycznych. Operatorzy koparek muszą mieć państwowe uprawnienia, czyli ukończyć kurs w jednostce szkoleniowej oraz zdobyć pozytywny wynik na państwowym egzaminie. Dopiero po dopełnieniu tych formalności pracodawca może zatrudnić pracownika na stanowisku operatora koparki. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej: kursanci poznają podstawowe zagadnienia BHP, budowę i obsługę koparki oraz technologię robót. Podczas zajęć praktycznych uczą się wykorzystywania posiadanych wiadomości w praktyce: trenują jazdę zarówno koparką bez obciążenia, jak i z ładunkiem oraz poznają tajniki obsługi technicznej pojazdu. Czas trwania kursu zależy od typu maszyny oraz jej klasy, a także lokalizacji i formy szkolenia – zwykle jest to od 40 do 150 godzin szkoleniowych podzielonych pomiędzy część teoretyczną i praktyczną. Z myślą o osobach pracujących wiele firm szkoleniowych organizuje zajęcia weekendowe, dzięki którym pracownicy mogą poszerzać swoje kompetencje w czasie wolnym. Kto może wziąć udział w szkoleniu? Każda pełnoletnia osoba, która posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy jako operator koparkoładowarki.

Co jeszcze musisz wiedzieć o szkoleniu dla operatorów koparek? Przede wszystkim należy wybrać kurs zakończony państwowym egzaminem oraz uzyskaniem uprawnień do wykonywania tego zawodu. To szczególnie ważne, ponieważ bez dokumentów potwierdzających zdobyte kwalifikacje pracodawca może odmówić zatrudnienia. Nie musisz samodzielnie szukać komisji i umawiać się na egzamin – jego organizacja leży po stronie ośrodka szkoleniowego, który zajmuje się realizacją kursu. Egzamin obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną, podczas których kursant musi wykazać się znajomością między innymi obsługi maszyny oraz zasad BHP, a także wykonać wskazane przez komisję manewry. Uprawnienia są ważne dożywotnio oraz honorowane w większości krajów, dlatego po zdanym egzaminie możesz poszukiwać pracy nie tylko na terenie Polski.

Powiązane artykuły

Gdzie szukać pracy jako operator koparkoładowarki?

Tak jak wspominaliśmy powyżej, operatorzy koparek znajdą zatrudnienie nie tylko na placu budowy czy przy budowie dróg, choć jest to najczęstsze miejsce zatrudnienia. Jeśli pracujesz już w branży budowlanej i masz doświadczenie oraz kontakty, zadanie jest łatwiejsze. Co jednak, jeżeli dopiero zaczynasz stawiać pierwsze kroki w tej branży i tym zawodzie? Oprócz ogłoszeń na lokalnych portalach przeglądaj także strony z ogłoszeniami branżowymi. Portal PracownikBudowlany.pl to strona zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Znajdziesz na niej ogłoszenia związane z pracą i zleceniami z branży budowlanej i pokrewnych na terenie całej Polski. Możesz odpowiadać na ogłoszenia pracodawców i firm poszukujących pracowników oraz stworzyć własne ogłoszenie, w którym zamieścisz zakres oferowanych usług. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne, a decydując się na zamieszczenie ogłoszenia w portalu związanym z branżą budowlaną, masz pewność, że zainteresują się nim przede wszystkim pracodawcy i zleceniodawcy z tego sektora. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie!

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button