Artykuł Sponsorowany

Jaki wpływ na ludzi ma promieniowanie jonizujące?

Promieniowanie jonizujące jest powszechnie występującym zjawiskiem, które powstaje zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny. Co je emituje? Jaki wpływ na ludzkie organizmy ma promieniowanie jonizujące? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest promieniowanie jonizujące?

Chcąc wskazać wpływ promieniowania jonizującego na ludzi warto wyjaśnić najpierw to, czym w ogóle jest to zjawisko. Otóż, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to pewien rodzaj energii uwalnianej przez atomy, która przemiesza się w formie fal elektromagnetycznych (promieniowanie gamma lub rentgenowskie) lub cząstek (neutrony, promieniowanie beta lub alfa). Nadmiar energii emitowany w taki właśnie sposób to promieniowanie jonizujące wytwarzane przez radionuklidy, czyli niestabilne pierwiastki, które się rozpadają. Wielkość promieniowania wyraża się w siwertach, a jego pomiar umożliwia licznik Geigera. Może to być zarówno profesjonalne urządzenie dla naukowców, jak i amatorski dozymetr, który można kupić między innymi pod linkiem: https://www.srtech.pl/licznik-geigera.

licznik geigera (fot. mat. partnera)
licznik geigera (fot. mat. partnera)

Źródła emisji promieniowania jonizującego

W kontekście promieniowania jonizującego istotne jest to, że emitowane jest ono zarówno w sposób naturalny, jak i wytwarzane sztucznie. Naturalnie promieniowanie tego typu występuje bowiem w glebie, wodzie i powietrzu, co sprawia, że nie da się go uniknąć. Warto jednak mieć świadomość, że poziom naturalnego promieniowania jonizującego jest różny w poszczególnych regionach świata. Co więcej, w na niektórych obszarach może być nawet 200 razy większy niż średnia światowa. Przykładem może być terytorium Iranu, a w szczególności okolice miasta Ramsar.

Jak powstaje sztuczne promieniowanie jonizujące? Otóż, jest ono efektem działalności człowieka, jednak warto mieć świadomość, że nie chodzi wyłącznie o wytwarzanie energii jądrowej. Promieniowanie jest bowiem emitowane również przez urządzenia medyczne, które wykorzystuje się do diagnozy i leczenia. Przykładem może być badanie USG, czy tomografia komputerowa. Biorąc pod uwagę naturalną ekspozycję na promieniowanie oraz jego emisję ze źródeł sztucznych warto posiadać dozymetr osobisty, który pozwoli samodzielnie zmierzyć jego poziom w danej lokalizacji i czasie.

dozymetr osobisty (fot. mat. partnera)
dozymetr osobisty (fot. mat. partnera)

Wpływ promieniowania jonizującego na ludzi

Posiadanie osobistego dozymetru jest ważne, ponieważ promieniowanie jonizujące jest zjawiskiem, które negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Oczywiście istotna w tym przypadku jest wielkość przyjętej dawki oraz długość ekspozycji na promieniowanie. Skutki zdrowotne dzieli się w tym przypadku na deterministyczne oraz stochastyczne. Te pierwsze pojawiają się po przekroczeniu określonej dawki progowej promieniowania, a przykładem może być rumień. Skutki stochastyczne mogą natomiast pojawić się dopiero po wielu latach, a przykładem mogą być różnego rodzaju nowotwory. Warto zatem unikać ekspozycji na nadmiernie wysokie promieniowanie, ponieważ w każdym przypadku ono szkodzi.

Podsumowując należy stwierdzić, że promieniowanie jonizujące ma negatywny wpływ na ludzi. Niestety nie da się go całkowicie uniknąć, dlatego też warto posiadać własny licznik Geigera, który można kupić pod linkiem: https://www.srtech.pl/.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button