IMGW ostrzega przed burzami w czterech województwach! [POGODA]
Burze występować będą dziś na znacznym obszarze kraju. Najgroźniejsze zjawiska towarzyszyć będą burzom w pasie od Podkarpacia i południowej Lubelszczyzny po Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie. Nieco słabsze burze mogą pojawić się na Śląsku.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, ale na południu kraju tworzą się płytkie ośrodki niżowe. W pasie od Podkarpacia po Pomorze Zachodnie prognozowana jest linia zbieżności. Wciąż na górnych poziomach obecny jest w rejonie Czech górny niż, który odpowiada za napływ ciepłego i wilgotnego powietrza z południowego wschodu.
Najlepsze warunki do rozwoju burz występować będą w obszarze prognozowanej zbieżności wiatru. W obszarze od Podkarpacia, Małopolski i południowej Lubelszczyzny po Pomorze Zachodnie i Ziemię Lubuską występować będą również największe zasoby energii chwiejności (CAPE do 2000 J/kg), zwłaszcza w godzinach popołudniowych.
Masa napływająca nad ten obszar będzie niestabilna. Wartości wskaźnika Lifted Index osiągać będą -6°C. Dość stromy będzie również gradient temperatury pomiędzy poziomami 850-500 mb i wynosić będzie do 0,7°C/100 m. Duża zawartość wody w słupie powietrza nad tym obszarem (TPW do 40 mm) gwarantować będzie dogodne warunki do rozwoju głębokiej konwekcji.
W związku z powyższym obszar ten będzie najbardziej narażony na wystąpienie groźnych zjawisk. Sumy opadów mogą dochodzić tu do 30 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 75 km/h. Miejscami występować też będą opady gradu o średnicy do 3 cm.
Nieco mniejsza szansa na wystąpienie gwałtownych burz obejmuje pas od Dolnego Śląska i południowej połowy Ziemi Lubuskiej przez Opolszczyznę po Górny Śląsk. Tam motorem napędzającym rozwój głębokiej konwekcji będzie dodatkowo bliska obecność górnego niżu. Szybszy przepływ powietrza w górnych warstwach atmosfery oraz nieco mniejsza zawartość wody w słupie powietrza będą powodować, że na tym obszarze większa jest szansa na wystąpienie silniejszych porywów wiatru, do 70 km/h, a mniejsza na większą sumę opadów, przekraczającą 20 mm.
Niewielka możliwość rozwoju burz dotyczy również obszaru pomiędzy północną Lubelszczyzną a zachodnią połową Pomorza Wschodniego. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz na tym obszarze jest jednak niskie i nie będzie tam warunków do wystąpienia gwałtownych zjawisk, nawet jeżeli burze utworzą się.
Ostrzeżenia obowiązują w czwartek od godz. 13 do godz. 23. Na terenach nimi objętych prognozuje się burze z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm – lokalnie do 40 mm – oraz wiatr w porywach do 75 km/h.
DPS w Orzeszu to kolejne ognisko koronawirusa. Jaka sytuacja w Domu Pomocy Społecznej?
Żłobki w Katowicach będą dostępne przez cały okres wakacyjny