IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami i porywistym wiatrem w 9 województwach
Gwałtowne burze wystąpią dzisiaj, 18 sierpnia, na przeważającym obszarze kraju – ostrzega IMGW. Najmniejsze prawdopodobieństwo ich rozwoju będzie na północy kraju – tutaj będą rozwijać się nielicznie. Na pozostałym obszarze spodziewać się należy liczniejszego rozwoju burz w postaci rozproszonej.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, o natężeniu do około 15 mm/10 min oraz całkowitej wysokości do około 40-50 mm. Punktowym zagrożeniem będą również silne porywy wiatru, do 90 km/h, oraz grad do około 3-4 cm. Pierwsze burze możliwe będą przed południem, najliczniej będą występować w godzinach popołudniowych.
Polska znajdzie się w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia, związanym z płytkim niżem znad środkowej i wschodniej części kraju. Górny niż przemieści się nad północno-wschodnią część kraju.
Powietrze znajdujące się nad Polską cechować się będzie wysoką wilgotnością powietrza – w przypowierzchniowej warstwie średni stosunek zmieszania wyniesie do 13-14 g/kg, zawartość wody do 40-50 mm.
Przy przeważnie umiarkowanej różnicy temperatury powietrza między dolną a środkową troposferą, stopniowo zwiększającej się w ciągu dnia, powyższe cechy doprowadzą do wystąpienia umiarkowanej i podwyższonej niestabilności (ML CAPE 1000-1500 J/kg) i umożliwią rozwój komórek konwekcyjnych oraz burz.
Przy słabym przepływie powietrza będą to na ogół słabo zorganizowane burze, głównie w postaci burz rozproszonych pojedynczych komórek lub układów wielokomórkowych. Głównym zagrożeniem w obrębie burz będą nawalne opady deszczu, do około 15 mm/10 min. Ze względy na nieznaczną prędkość przemieszczania się burz, całkowita wysokość opadów deszczu będzie mogła wynieść do 40-50 mm.
W mniejszym stopniu zagrożeniem będą silne porywy wiatru, niemniej nie można wykluczyć pojedynczych przypadków z porywami wiatru do 90 km/h. Występować będą także opady gradu do około 3 cm. Najsilniejsze zjawiska, zwłaszcza wiatr i grad, towarzyszyć mogą rozwojowi niewielkich superkomórek, którym sprzyjać może duża niestabilność i wilgotność w przypowierzchniowej warstwie powietrza.
Brak wyraźnych warstw blokujących rozwój burz, sprawi, że będą one możliwe już przed południem, jednak najliczniej będą występować po południu.
Najmniejsze prawdopodobieństwo rozwoju burz ze względu na niską wilgotność powietrza wystąpi na północy kraju.
Burze mogą wystąpić w woj.: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim.
Jak się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo
-
PrzedZamknij zewnętrzne drzwi, okna, okiennice, rolety i żaluzje.To pomoże zabezpieczyć wnętrze przed wiatrem, deszczem i latającymi drobnymi przedmiotami.Jeśli wyjście na zewnątrz nie jest ryzykowne, wnieś do budynku wszystkie meble ogrodowe i inne przedmioty, które wiatr mógłby przemieścić.Mogą one stać się niebezpieczne.Upewnij się, że masz latarkę i dodatkowe baterieBurze mogą powodować przerwy w dostawie prądu.
-
W trakcieJeśli w pobliżu zobaczysz błyskawice, w miarę możliwości schroń się w wytrzymałym budynku.Dopóki burza nie ustanie, najbezpieczniej jest pozostać wewnątrz.Gdy zacznie grzmieć, unikaj otwartej przestrzeni, wysokich drzew i zbiorników wodnych.W takich miejscach pioruny uderzają częściej.Jeśli jesteś na zewnątrz i nie możesz schronić się w budynku, kucnij nisko nad ziemią, ale nie siadaj ani nie kładź się.Prąd z piorunów może płynąć podłożem, dlatego kucnięcie to najbezpieczniejsza pozycja.Jeśli w pobliżu zobaczysz błyskawice, pozostań w samochodzie.Będzie w nim bezpieczniej niż na zewnątrz.Odłącz urządzenia elektryczne od prądu i używaj tylko telefonu komórkowego lub bezprzewodowego, który nie jest podłączony do gniazdka.Skoki napięcia wywołane przez pioruny mogą poważnie uszkodzić sprzęt elektroniczny i spowodować obrażenia.
Źródło: IMGW
Afera podwyżkowa trwa! Prezes Związku Górnośląskiego ogłosił zbiórkę dla potrzebujących posłów