reklama
Kategorie

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami i porywistym wiatrem w 9 województwach

Gwałtowne burze wystąpią dzisiaj, 18 sierpnia, na przeważającym obszarze kraju – ostrzega IMGW. Najmniejsze prawdopodobieństwo ich rozwoju będzie na północy kraju – tutaj będą rozwijać się nielicznie. Na pozostałym obszarze spodziewać się należy liczniejszego rozwoju burz w postaci rozproszonej.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, o natężeniu do około 15 mm/10 min oraz całkowitej wysokości do około 40-50 mm. Punktowym zagrożeniem będą również silne porywy wiatru, do 90 km/h, oraz grad do około 3-4 cm. Pierwsze burze możliwe będą przed południem, najliczniej będą występować w godzinach popołudniowych.

Polska znajdzie się w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia, związanym z płytkim niżem znad środkowej i wschodniej części kraju. Górny niż przemieści się nad północno-wschodnią część kraju.

Powietrze znajdujące się nad Polską cechować się będzie wysoką wilgotnością powietrza – w przypowierzchniowej warstwie średni stosunek zmieszania wyniesie do 13-14 g/kg, zawartość wody do 40-50 mm.

Przy przeważnie umiarkowanej różnicy temperatury powietrza między dolną a środkową troposferą, stopniowo zwiększającej się w ciągu dnia, powyższe cechy doprowadzą do wystąpienia umiarkowanej i podwyższonej niestabilności (ML CAPE 1000-1500 J/kg) i umożliwią rozwój komórek konwekcyjnych oraz burz.

Przy słabym przepływie powietrza będą to na ogół słabo zorganizowane burze, głównie w postaci burz rozproszonych pojedynczych komórek lub układów wielokomórkowych. Głównym zagrożeniem w obrębie burz będą nawalne opady deszczu, do około 15 mm/10 min. Ze względy na nieznaczną prędkość przemieszczania się burz, całkowita wysokość opadów deszczu będzie mogła wynieść do 40-50 mm.

W mniejszym stopniu zagrożeniem będą silne porywy wiatru, niemniej nie można wykluczyć pojedynczych przypadków z porywami wiatru do 90 km/h. Występować będą także opady gradu do około 3 cm. Najsilniejsze zjawiska, zwłaszcza wiatr i grad, towarzyszyć mogą rozwojowi niewielkich superkomórek, którym sprzyjać może duża niestabilność i wilgotność w przypowierzchniowej warstwie powietrza.

Brak wyraźnych warstw blokujących rozwój burz, sprawi, że będą one możliwe już przed południem, jednak najliczniej będą występować po południu.

Najmniejsze prawdopodobieństwo rozwoju burz ze względu na niską wilgotność powietrza wystąpi na północy kraju.

Burze mogą wystąpić w woj.: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim.

Jak się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo

Źródło: IMGW

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Afera podwyżkowa trwa! Prezes Związku Górnośląskiego ogłosił zbiórkę dla potrzebujących posłów

Uczniowie wracają do szkół już 1 września. Według nauczycieli, nikt nie będzie czuł się bezpiecznie [WIDEO]

Stan zagrożenia pożarowego w lasach! Najwyższy stan ostrożności wprowadzono w dwóch nadleśnictwach [WIDEO]

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button