Jak dokonać apostazji? To jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarce Google
„Jak dokonać apostazji?” – to jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarce Google w ostatnich dniach. Sprawdziliśmy jak wystąpić z Kościoła katolickiego w Polsce.
Apostazja to akt wystąpienia z Kościoła katolickiego.
Osoba chcąca wystąpić z Kościoła musi mieć ukończone 18 lat i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Oświadczenie woli składa się proboszczowi właściwemu dla miejsca zamieszkania osobiście, w formie pisemnej.
Warunkiem koniecznym do złożenia skutecznego oświadczenia jest także świadomość jego konsekwencji i brak jakiegokolwiek przymusu.
Nowy lek na COVID-19. Od poniedziałku dostaną go pacjenci na Śląsku
IKEA będzie drukować słynne klopsiki w 3d! Będą też robaki i algi
Koronawirus w Polsce: Piąta fala nie będzie ostatnią
Oświadczenie powinno zawierać dane personalne odstępcy, informacje dotyczące miejsca i daty chrztu. Zwykle należy również dostarczyć świadectwo chrztu. Koniecznym jest również pisemne wskazanie motywację wystąpienia z Kościoła. Odstępca musi w nim wyrazić wprost wolę dokonania aktu apostazji, opatrzoną klauzulą świadomości konsekwencji jakie ten akt za sobą pociąga.
Dokumenty w sprawie apostazji należy złożyć u proboszcza swojej parafii. Następnie ksiądz przeprowadza rozmowę z odstępcą, by szczegółowo poznać przyczyny apostazji i uświadomić daną osobę o konsekwencjach. Wówczas dokumenty są wysyłane do biskupa, który podejmuje ostateczną decyzję. Biskup wysyła na koniec informację do proboszcza właściwego dla miejsca chrztu danej osoby, by dokonał stosownego wpisu w księdze ochrzczonych.
Kościół Katolicki nie wystawia żadnego świadectwa dokonania aktu apostazji. Na życzenie odstępcy, proboszcz może mu przekazać odpowiednio rozbudowane świadectwo chrztu.
Jakie konsekwencje wystąpienia z Kościoła przewiduje procedura apostazji?
Odstępca traci prawo do sprawowania i przyjmowania sakramentów. Ma zakaz czynnego udziału w sprawowania obrzędach kultu – nie może być rodzicem chrzestnym czy świadkiem małżeństwa. Nie może piastować kościelnych urzędów, czy wykonywać zadań i posług. Nie może należeć do wszelkiej maści kościelnych organizacji i stowarzyszeń. Wreszcie: traci prawo do katolickiego pogrzebu.
Źródło: https://bezprawnik.pl/ onet.pl