RegionWiadomość dnia

Jak ma wyglądać serce metropolii? O centrach miast rozmawiano w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach

O nowych centrach miast metropolitalnych w Polsce – dyskutowano dzisiaj podczas pierwszej ogólnopolskiej konferencji w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

 

-Na tej konferencji o tym chcemy mówić, o problemach aglomeracyjnych, o tym jak rozwiązywać wszelakie problemy aglomeracyjne. Dlatego zaprosiliśmy wielu gości z Krakowa, Warszawy, Gdańska – mówi Arkadiusz Hołda, kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. -Chcemy posłuchać, jakie problemy wielkich miast są w naszej ojczyźnie, ale również chcemy podpowiedzieć naszym włodarzom co najlepiej można wykorzystać z doświadczenia innych miast – dodaje Arkadiusz Hołda, kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

O nowych centrach miast metropolitalnych w Polsce – dyskutowano dzisiaj podczas pierwszej ogólnopolskiej konferencji w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach

Takim przykładem mogą być Katowice. Tu centrum miasta zmieniało się dla mieszkańców przez ostatnie lata. -I to udało się zrobić. Jeśli patrzymy przez pryzmat samego centrum miasta -to jeszcze kilkanaście lat temu kiedy ktoś mówił Rynek w Katowicach, to pojawiał się uśmiech raczej kojarzący się ze skrzyżowaniem tramwajów – dzisiaj tramwaje dalej się tam krzyżują, ale przestrzeń publiczna, którą tam wybudowaliśmy jest przyjazna mieszkańcom – podkreśla Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

O nowych centrach miast metropolitalnych w Polsce – dyskutowano dzisiaj podczas pierwszej ogólnopolskiej konferencji w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach

-Centra miast powinny być takie jakich potrzebują ludzie i jakich chcą ludzie. Naszym głównym zadaniem jest tak je projektować i tak o nich myśleć, by one stanowiły taką prawdziwą przestrzeń w jakiej ludzie chcą przebywać. I to jak się okazuje nie jest to takie proste – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Konferencja potrwa do soboty. Jutro poza wykładami – gości czeka przejazd do centrum Katowic i zwiedzanie Strefy Kultury.
(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close