KrajRegionWiadomość dnia

Jak to schować do portfela? NBP wyemituje …kwadratowe 5 zł! [ZDJĘCIA]

Nie będziemy jednak taką 5-złotówką płacić w sklepach – raczej to za nią trzeba będzie słono zapłacić. Chodzi bowiem o kwadratowe, kolekcjonerskie 5 zł. W środę 30 marca Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu wyjątkową monetę kolekcjonerską o nominale 5 zł, która upamiętni 250. rocznicę założenia Mennicy Warszawskiej. Poprzez wkomponowanie w klipę wizerunku monety obiegowej o nominale 5 zł moneta łączy w sobie tradycję i współczesność.

 

-Reforma monetarna 1765 roku, dokonana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego jako próba ratowania podupadłej gospodarki, stała się powodem otwarcia Mennicy Warszawskiej, wybudowanej przy ul. Bielańskiej. Maszyny mennicze ruszyły 250 lat temu, 10 lutego 1766 roku – przypomina Lech Kokociński, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

 

ZDJĘCIA:  Tak wygląda kolekcjonerskie, kwadratowe 5 zł wyemitowane przez NBP 30 marca

 

Dobór symboli i odniesień historycznych przedstawionych na monecie przez autora jej wizerunków, Roberta Kotowicza, podkreśla ciągłość historii menniczej w Polsce. Na rewersie – oprócz popiersia Stanisława Augusta Poniatowskiego, znajduje się wizerunek podstawowej maszyny menniczej z XVIII wieku oraz maksyma Pro Fide, Grege Et Lege (Za wiarę, lud i prawo). Awers przedstawia wizerunek Zamku Królewskiego i Minerwy – opiekunki rzemiosł, której postać jest obecna również na medalu królewskim wybitym w 1766 r. na pamiątkę reformy monetarnej i założenia Mennicy Warszawskiej. Więcej informacji na temat monety oraz historii Mennicy Warszawskiej można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie internetowej NBP.

Kwadratowe 5 zł „250.rocznica założenia Mennicy Warszawskiej” znajdzie się w sprzedaży w środę 30 marca. Dla kolekcjonerów przygotowano do 35 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 190 zł. Kolejna emisja monet kolekcjonerskich planowana jest na 4 kwietnia – do obiegu zostanie wprowadzona moneta „Legia Warszawa”, trzecia z serii „Polskie Kluby Piłkarskie”.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close