Jak wygląda styl vintage? Czym się charakteryzuje?
Aranżacja wnętrz to świetna okazja do wniesienia do domu własnego stylu, upodobań i sentymentów. Jeśli nowoczesna, minimalistyczna moda do Ciebie nie przemawia i chciałbyś wrócić do trendów z przeszłości, zastanów się nad stylem vintage. Co to takiego?
Vintage – co to znaczy? Z jakiego okresu czerpie?
Vintage to styl w kulturze, muzyce, modzie i architekturze, którego znakiem rozpoznawczym jest zamiłowanie do przeszłości. Samo słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej. Określa się tak wino, które zostało wyprodukowane w jednym sezonie. Podobnie styl vintage w aranżacji wnętrz jest spójny i jednorodny. Nie ma tu miejsca na mieszanki różnych nurtów.
W aranżacji wnętrz o stylu vintage odnosi się bardziej do lat 50.-70. ubiegłego wieku. To ważne, by nie mylić go z latami 20. i 30., które znajdują swoje odzwierciedlenie bardziej w stylu art deco. Vintage nie powinien kojarzyć się z pstrokatością i tandetnymi dodatkami. Przeciwnie. Należy doprowadzić do równowagi między tym co nostalgiczne i stare a nowoczesnością i funkcjonalnością. Jak to zrobić? Wnętrza w stylu retro cechują się wyrazistymi, niekiedy krzykliwymi kolorami. Jeśli zależy Ci na stylistyce rodem z USA możesz pozwolić sobie na zastosowanie mocnych akcentów na przykład na ścianach. W Polsce lata 50.-70. cechowały się nieco bardziej klimatycznymi wnętrzami. Wzorzyste tapety czy boazeria na ścianach były niemal obowiązkowe. W kuchni postaw na podłogę w biało-czarną kratę, w pozostałych pomieszczeniach sprawdzić się mogą zaś podłogi drewniane. W łazience wybierz małe kwadratowe płytki. Inspirując się polskimi trendami bardziej wyraziste akcenty możesz wprowadzić w postaci detali i dodatków.
Meble retro – jak wprowadzić vintage do wnętrz
Bogato zdobione meble to podstawa stylu vintage. Szczególnie pożądane są meble drewniane, zdobione lub tapicerowane. We wnętrzach sprawdzą się stoliki, szafki i komody wykonane z drewna fornirowanego o zaokrąglonych kształtach. Chcąc stworzyć unikalną, klimatyczną przestrzeń poszukaj szaf z wygiętymi nóżkami, oryginalnych obrazów i miękkich poduszek, które wspaniale dopełnią aranżację. Strzałem w dziesiątkę będą także wzorzyste tapety. Warto jednak pamiętać, że wielobarwne tapety wyglądają najlepiej w przestronnych wnętrzach. W zbyt małych pomieszczeniach mogą powodować wrażenie chaosu, bałaganu, a także optycznie zmniejszać wnętrze.
Lampy retro, stare meblościanki i przeszklone kredensy kuchenne to także elementy, którymi warto uzupełnić pomieszczenia vintage. Ale by klimat tamtych lat w domu był bardziej wiarygodny, nie należy zapominać o odpowiednim oświetleniu.
Oświetlenie w stylu retro różni się od nowoczesnego
Jeszcze kilka dekad temu uzyskanie białego i neutralnego światła w domu możliwe było wyłącznie dzięki dużym oknom, przez które wpadało światło naturalne. Sztuczne oświetlenie dawało raczej ciepłą żółtą barwę, która sprawiała, że pomieszczenia wydawały się bardziej przytulne i klimatyczne. Dlatego jeśli chcesz oddać nastrój tamtych lat w swoich wnętrzach, nie pomijaj źródeł o ciepłej barwie światła. Służą one odpoczynkowi i relaksowi, ale niestety źle sprawdzają się w miejscu pracy. Dlatego nie rezygnuj ze światła białego, szczególnie w kuchni i gabinecie. Ale neutralna barwa światła jest mile widziana wszędzie tam, gdzie chcesz podkreślić największe atuty mieszkania. W salonie możesz wykorzystać lampy z możliwością zmiany barwy światła. Wówczas łatwiej będzie Ci dostosować oświetlenie do aktualnie wykonywanych czynności.
Z punktu widzenia designu, lampy w stylu retro to przede wszystkim rozłożyste żyrandole w salonie i jadalni, często z uchwytami na żarówki w kształcie świeczek. Jako dodatkowe oświetlenie retro zastosuj szklane lampy stołowe z abażurem i podobne kinkiety do sypialni. Podłogowe lampy staw przy fotelu lub kanapie jako dodatkowe źródło światła do czytania. Sztuczne oświetlenie świetnie sprawdza się jako detal podkreślający nutę vintage w salonie czy sypialni. Lampy, które doskonale poradzą sobie z tym zdaniem to stylizowane na model sprzed lampa wisząca Tulia lub Locus. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, a mimo to idealnie podkreślają styl vintage. Jako oświetlenie stołowe czy na biurko zastosuj zaś niezwykle modne obecnie lampki typu grzybek jak np. Nessino Tavolo.
Vintage to styl, w którym nie liczy się perfekcja, ale raczej oryginalne, elastyczne podejście do aranżacji wnętrz. Nie chodzi o to, by przenieść mieszkanie do przeszłości. Historia wnętrzarska ma jedynie inspirować do wprowadzania nostalgicznych mebli, lamp i dodatków we współczesnych aranżacjach. Wnętrze vintage można zaaranżować zarówno w przestronnym domu na wsi jak i małym mieszkaniu w kamienicy.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera