Jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą? Policja radzi
Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego zwiększa się zagrożenie kradzieży rowerów. Aby zapobiegać utracie jednośladu, rower warto odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu można zastosować różnego rodzaju zapięcia techniczne. Trzeba również unikać sytuacji, w której rower będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony, np. klatki schodowe czy okolice sklepów. Z obserwacji policjantów wynika, że jednoślady giną najczęściej spod sklepów, z klatek schodowych lub innych łatwo dostępnych miejsc.
Wiosna i zbliżający się okres komunijny to czas, gdy uaktywniają się rowerowi złodzieje. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Mikołowscy policjanci apelują, aby nie zostawiać roweru bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. To zaproszenie dla złodzieja. Wystarczy tylko kilka sekund, a im droższy rower, tym bardziej przyciąga wzrok. W tym przypadku duże znaczenie ma tu zastosowanie powiedzenia „okazja czyni złodzieja”.
Podstawowe najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przeciąć prostą linkę dla złodzieja to tylko chwila. Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści sobie kradzież naszego roweru. Jeśli już zabezpieczamy nasz rower, warto robić to z głową. Zabezpieczenie przeplatamy przez koło i ramę do czegoś, czego nie można zabrać razem z całym rowerem.
Rowerów nie zostawiamy przed blokiem, na klatce, przed sklepem, w słabo zabezpieczonych piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych. Pamiętać należy także, że od dobrze zabezpieczonego roweru odpinamy na czas naszej nieobecności wartościowe dodatki takie jak licznik, lampki.
Ważne jest także, aby zapisać sobie numer ramy (numer fabryczny) roweru. W przypadku kradzieży, numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela.
(źr: KPP Mikołów)