KrajRegionWiadomość dniaZdrowie

Jubileuszowy przeszczep w Szpitalu Klinicznym im. Mielęckiego w Katowicach [WIDEO]

Od 1991 roku przeprowadzili 40 tys. transplantacji szpiku. Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Mielęckiego w Katowicach świętują jubileuszowy przeszczep. Pani Ewa Maciejewska po udanym zabiegu wypisana została ze szpitala po 15 dniach.

 

Czuję się w miarę dobrze, jak na 3 tygodnie po przeszczepie. Jestem słaba jeszcze, no ale coraz to więcej sił, coraz bardziej dochodzę do siebie – mówi Ewa Maciejewska, która przeszła 40- tysięczną transplantację w SPSK w Katowicach.

Pani Ewa przeszła zabieg przeszczepienia własnego szpiku. Taka metoda stosowana jest obecnie w 70% przypadków.

Moje komórki macierzyste zostały najpierw namnożone, bo podawano mi lek, który mnożył te komórki macierzyste, no i kiedy była już ich wystarczająca ilość, to miałam pobierane komórki, które były mrożone, no i już kiedy mogłam mieć autoprzeszczep – były i podane – mówi Joanna Marek, pacjentka.

Taki przeszczep możliwy jest dzięki zastosowaniu chemioterapii.

Mając komórki macierzyste zabezpieczone wcześniej, podajemy tę bardzo silną chemioterapię i w dniu zerowym, czyli dniu transplantacji, przeszczepiamy te komórki, które pacjent wcześniej zgromadził – mówi prof. Grzegorz Helbig, SPSK im. A. Mielęckiego w Katowicach.

Placówka funkcjonuje od 27 lat. Dziś nowoczesne technologie pomagają nie tylko w samych zabiegach, ale i w procesie przygotowującym.

Dzisiaj ten sam lek, który kiedyś był dostępny tylko w postaci tabletkowej, dostaje ten lek w kroplowym wlewie 3- godzinnym. Połknięcie 300-u tabletek, czy 200-u jednorazowo, odbywało się przy pomocy dzbanka z kisielem, bo tylko w taki sposób pacjenci byli w stanie to przełknąć – mówi Agata Wieczorkiewicz-Kabut, SPSK im. A. Mielęckiego w Katowicach.

Rocznie przeprowadza się tu ponad 200 przeszczepów. 2/3 z nich pochodzą od dawców niespokrewnionych. Katowicka placówka jako nieliczna posiada akredytacje pozwalające na transplantacje od dawców z całej Europy i Stanów Zjednoczonych.(Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close