REKLAMA
Kategorie

Jak zachować się podczas burzy? Sezon burzowy w pełni

Sezon burzowy w Polsce trwa. Jak zachować się podczas burzy? Sprawdź, czy znasz oficjalne zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

Jak zachować się podczas burzy, aby uniknąć niebezpieczeństwa? Burza jest jednym z najbardziej gwałtownych zjawisk pogodowych występujących w Polsce. Sezon burzowy rozpoczął się w naszym kraju w kwietniu i według przewidywań synoptyków będzie znacznie intensywniejszy, niż w poprzednich latach.

Jak zachować się podczas burzy? Przedstawiamy oficjalne zalecenia RCB.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Powiązane artykuły

 

 

Sezon burzowy trwa

Jak podaje portal twojapogoda.pl, na skutek porażenia piorunem ginie rocznie 24 tysiące osób na całym świecie, natomiast 10 razy tyle porażonych osób przeżywa. Jednak życie po porażeniu piorunem nie jest łatwe – ofiary cierpią na poważne problemy neurologiczne, będące skutkiem odebrania przez organizm olbrzymiej dawki energii.

W Polsce sezon burzowy przypada na wiosnę i lato. Choć nasz kraj w skali całego świata leży w strefie bardzo rzadkiego występowania burz, należy pamiętać o konieczności zachowania ostrożności. Do śmiertelnego porażenia piorunem najczęściej dochodzi w górach, w obrębie dużych zbiorników wodnych, a także na rozległych, otwartych przestrzeniach.

 

Pamiętaj, że w trakcie nadzwyczajnych wydarzeń – między innymi burzy – możesz zwrócić się o pomoc do każdej z niżej wymienionych służb ratunkowych:

  • telefon ratunkowy – 112

  • policja – 997

  • straż pożarna – 998

  • pogotowie raunkowe – 999

 

Jak zachować się podczas burzy?

Najlepszą ochroną przed burzą jest pozostanie w domu – jednak nawet wtedy należy pamiętać o:

  • szczelnym zamknięciu okien

  • słuchaniu komunikatów meteorologicznych i stosowaniu się do zaleceń rządowych

  • unikaniu używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci

  • odłączeniu od sieci elektronicznego sprzętu domowego

  • przygotowaniu latarki z bateriami na wypadek przerw w dostawie prądu

  • wyłączeniu elektryczności i gazu w przypadku zauważenia uszkodzeń domowej instalacji elektrycznej

 

Jeśli burza spotkała cię poza domem, pamiętaj o ważnych zasadach:

Poszukaj schronienia

Najlepiej w murowanym budynku. Schronić możesz się także w samochodzie zaparkowanym w bezpiecznym miejscu (tzn. nie pod drzewami, liniami wysokiego napięcia, słupami i masztami). Na otwartej przestrzeni znajdź możliwie najniższy punkt.

 

Unikaj tych miejsc

Nie stawaj pod drzewami (jeśli nie masz wyboru, schroń się pod gęstym, jak najniższym drzewostanem), w pobliżu urządzeń metalowych i będących pod napięciem, takich jak linie energetyczne. Unikaj szczytów, grzbietów górskich i otwartych przestrzeni. Koniecznie wyjdź z wody i oddal się na brzeg – woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym.

 

Przybierz odpowiednią pozycję

Jeśli znalazłeś się na otwartej przestrzeni i nie masz możliwości schronienia się, kucnij (nie siadaj, nie kładź się!) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. W momencie porażenia, na skutek powstania różnicy napięć, może dojść do przepływu prądu między stopami, dlatego ważne jest, by nogi były złączone.

 

Unikaj metalu

Metal jest doskonałym przewodnikiem prądu. Pozbądź się z ubrań wszelkich metalowych elementów, nie dotykaj metalowych przedmiotów.

 

W grupie zachowaj odległość

Przebywając w grupie ludzi, odsuń się innych na odległość minimum kilku metrów. W momencie uderzenia pioruna, część grupy będzie mogła udzielić pomocy porażonym.

 

Jak pomóc osobie porażonej piorunem?

  • Wezwij służby ratunkowe

  • Zbadaj stan poszkodowanego – sprawdź, czy oddycha i czy wyczuwasz jego tętno

  • Jeśli poszkodowany nie oddycha, udrożnij drogi oddechowe i rozpocznij sztuczne oddychanie, natomiast jeśli poszkodowany nie ma wyczuwalnego tętna, rozpocznij zewnętrzny masaż serca

 

Marlena Borczyk

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Bytom i Piekary zalane po burzach! Śląskie miasta liczą straty po nawałnicach [WIDEO]

Częstochowa: Zrozpaczeni pracownicy zrobili pogrzeb PKS-u! Mówią, że to wina PiS-u [WIDEO]

Kibice wracają na stadiony śląskich klubów! Nareszcie! Ale czekają ich obostrzenia [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button