KrajRegion

Jak zakończyły się rozmowy przestawicieli ZNP z MEN?

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w środę, 21 sierpnia, miało miejsce spotkanie przedstawicieli ZNP z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji. Jak zakończyły się rozmowy? Jest porozumienie?

 

Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?

TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50

– Obecny system wynagradzania nie spełnia swojej funkcji. Jesteśmy na etapie podpisywania rozporządzeń decydujących m.in. o minimalnym wynagrodzeniu dla nauczycieli. To rozporządzenie jest już publikowane w Dzienniku Ustaw – powiedział szef MEN po spotkaniu ze związkowcami.

Minister Dariusz Piontkowski powiedział także, że podwyżki dla nauczycieli będą wprowadzone na stałe, a nie tylko od września do grudnia 2019 r. Zapewnił, że rząd znalazł dodatkowy miliard złotych na wzrost wynagrodzeń.

Celem spotkania było omówienie planu dalszych prac Zespołu oraz wznowienie prac nad modyfikacją systemu wynagradzania nauczycieli.

W trakcie posiedzenia podsumowano wyniki dotychczasowych dyskusji o systemie płac nauczycielskich – propozycje i opinie przedstawiane przez strony biorące udział w pracach Zespołu. Rozmawiano również o konstrukcji systemowej wynagrodzenia średniego, a także poszczególnych składnikach wynagrodzenia, wskazując możliwe kierunki zmian.

Podczas spotkania ustalono, że grupa robocza, powołana w ramach prac Zespołu, opracuje propozycje działań legislacyjnych i pozalegislacyjnych na rzecz ograniczenia biurokracji.

Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o wznowieniu działalności Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, powołanego w 2016 r. Głównym celem Zespołu ma być kontynuacja współpracy z przedstawicielami reprezentatywnych nauczycielskich związków zawodowych zrzeszających nauczycieli oraz samorządów i prace w zakresie rozwiązań dotyczących systemu wynagradzania nauczycieli, a także innych elementów pragmatyki zawodowej.

O potrzebie podjęcia tych prac, w związku z dynamicznymi zamianami uwarunkowań pracy szkoły, rozmawiano pod koniec czerwca podczas spotkań Ministra Edukacji Narodowej ze zawiązkami zawodowymi oraz samorządowcami.

Zgodnie z wolą strony związkowej i samorządowej kolejne spotkania Zespołu zaplanowane zostaną jesienią.

 

źr. MEN

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close