Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu ubezpieczenia samochodu przez internet?
Bez wychodzenia z domu, szybko i o dowolnej porze – zakupy online mogą oszczędzić czas i pieniądze. A czy wiesz, że przez internet możesz także kupić ubezpieczenie samochodu? Jest to prostsze niż wybranie nowej pary butów i wymaga mniej formalności niż zakup telewizora na raty. Sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia auta online.
Zalety ubezpieczania auta online
Na właścicielu pojazdu (albo kilku), spoczywa coroczny obowiązek opłacania polisy OC. Wiele osób wybiera też warianty rozszerzone ubezpieczenia. Dokupuje AC, żeby chronić auto od uszkodzenia lub kradzieży albo NNW, które daje ochronę kierowcy i pasażerom. Im więcej opcji dodatkowych, tym większa rozbieżność cenowa wśród różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeszcze kilka lat temu, aby je porównać, należało udać się do placówki ubezpieczyciela albo do brokera, który przygotowywał zestawienie ofert.
Teraz takie porównanie można wygenerować samodzielnie, korzystając z dedykowanych stron internetowych. Koszt polisy można też sprawdzić bezpośrednio na stronie interesującego nas ubezpieczyciela. Wybierając, np. ubezpieczenie samochodu z oferty PKO BP, zyskuje się pewność, że administratorem naszych danych osobowych jest sprawdzona, godna zaufania firma.
Ubezpieczanie samochodu przez internet, oprócz łatwości porównania wielu ofert w krótkim czasie, ma wiele innych zalet. M.in.:
- oszczędność czasu – nie musimy tracić czasu na dojazd do placówki towarzystwa ubezpieczeniowego czy agenta,
- możliwość kupienia ubezpieczenia w ostatniej chwili. Placówki stacjonarne ubezpieczycieli są zamykane późnym popołudniem. Ubezpieczenie przez internet można kupić nawet o godz. 23, na chwilę przed końcem aktualnej umowy,
- zawierając umowę ubezpieczenia na odległość możemy zrezygnować w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy. Płacimy wówczas tylko stawkę proporcjonalną do czasu, gdy auto było ubezpieczone,
- możliwość wybrania najbardziej optymalnej oferty bez presji czasu. Możliwość zapoznania się ze wszystkimi dokumentami i przeanalizowanie ich, daje pewność, że decyzja jest podjęta w zgodzie ze swoimi potrzebami, a nie pod naciskiem agenta ubezpieczeniowego.
Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia auta online?
Najważniejszym dokumentem jest dowód rejestracyjny pojazdu. Dane, które będą potrzebne przy sporządzaniu oferty, a w jej następstwie także umowy, to m.in. numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN, czy data pierwszej rejestracji. Takie czynniki, jak chociażby pojemność silnika, czy wiek auta zwykle mają wpływ na cenę polisy.
Kolejnym istotnym dokumentem jest aktualna polisa OC. Zawierając nową umowę, istotne jest, aby zachować ciągłość. Powyżej 2 tygodni przerwy może oznaczać dla właściciela samochodu osobowego wysoką karę sięgającą obecnie ok 7 tys. zł. Kontrolowanie ważności ubezpieczenia OC jest szczególnie istotne, jeśli wypowiadamy umowę dotychczasowemu ubezpieczycielowi albo rejestrujemy nowo zakupiony pojazd i polisa poprzedniego właściciela nie odnowi się automatycznie.
Dane z dowodu osobistego, które będą nam potrzebne, to m.in. PESEL i data urodzenia. Odnosi się to także do osób, które są współwłaścicielami samochodu. Na koszt polisy wpływ ma bowiem wiek kierowcy, a także jego miejsce zamieszkania.
Dobrze mieć też przy sobie prawo jazdy, żeby sprawdzić datę jego wydania.
Zakup OC bez prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego
Załóżmy, że właśnie kończysz 18 lat i z tej okazji dostajesz swój pierwszy samochód. Ale dopiero jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy. Albo, że dziedziczysz samochód, ale nie posiadasz uprawnień do jego prowadzenia. Czy można wykupić OC, które jest obowiązkowe, bez posiadania prawa jazdy? Oczywiście.
OC jest przypisane do właściciela pojazdu. Zwykle, jeśli właściciel nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, musi wskazać innego użytkownika auta i na podstawie jego danych zostanie wyliczona składka na ubezpieczenie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że polisa może być w takim przypadku droższa.
OC można też wykupić bez posiadania dowodu rejestracyjnego. Załóżmy, że 15 maja kończy się ubezpieczenie auta, a trzy dni wcześniej dowód został skradziony. Jeśli auto jest naszą własnością już od jakiegoś czasu i nie jest to nasza pierwsza polisa, najprostszą opcją jest kontynuowanie polisy u obecnego ubezpieczyciela. W innym przypadku dane auta można sprawdzić na poprzedniej umowie. Są one też na karcie pojazdu.
Należy mieć na uwadze, że zgubiony, skradziony lub zniszczony dowód rejestracyjny wymaga wyrobienia wtórnika.
źródło: artykuł partnera