reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Śnięte ryby: Strażacy natlenią wodę w Kanale Gliwickim

W Kanale Gliwickim stwierdzono śnięcie 450 kg ryb. Wstępne analizy wskazują na gwałtowny spadek tlenu, miejscami do 45 proc. Badania w ramach monitoringu interwencyjnego nie wskazują na obecność złotej algi i wytwarzanych przez nią toksyn – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski podczas sztabu kryzysowego zwołanego 11.06 uzgodnił z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej pilne rozpoczęcie natleniania wody na odcinkach kanału, gdzie stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem.

reklama

Gwałtowny spadek tlenu w wodzie mógł doprowadzić do śnięcia ryb. Nadal trwa analiza badań wody z kanału. Wyniki próbek z 10 czerwca wykazują obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim. Glon mógł się przemieścić wraz nurtem. Występowania złotej algi w Kanale Gliwickim nie stwierdzono podczas ostatniego badania prowadzonego w ramach monitoringu interwencyjnego GIOŚ.

W toku ustaleń wojewoda polecił zintensyfikowanie badań prób wody, codzienne raportowanie sytuacji na kanałach, pobranie do analizy laboratoryjnej kolejnych ryb, ścisły monitoring kanałów, ponowną kontrolę pozwoleń wodnoprawnych zrzutów wód do kanałów oraz kontrolę wody w okolicach wylotów zrzutów.
Wojewoda uzgodnił z KW PSP pilne rozpoczęcie natleniania wody na tych odcinkach kanału na których stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem. który mógł być przyczyną śnięcia. 

Jeśli mimo działań strażaków sytuacja nie poprawi się, wojewoda opolski rozważy wprowadzenia zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Ewentualny zakaz nie będzie dotyczył żeglugi.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button