RegionWiadomość dnia

W Jaworznie powstaje velostrada. Rowerowa autostrada gotowa do 2018 roku? [WIDEO]

W Jaworznie powstaje velostrada. Rowerowa autostrada wg. inwestora ma być gotowa już w 2018 roku.

W Jaworznie trwa budowa velostrady, czyli rowerowej autostrady. Obecnie powstaje kładka rowerowa w centrum miasta. Już w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z 12-kilometrowej trasy. Droga ma być bezkolizyjna.

W Jaworznie trwa budowa velostrady, czyli rowerowej autostrady. Obecnie powstaje kładka rowerowa w centrum miasta

-To jest duży projekt, ale również rewolucyjny. To jest pierwszy taki projekt realizowany w Europie Środkowej. Projekt polegający na budowie velostrady, czyli zupełnie odrębnej drogi dla rowerów. Drogi, która ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Czyli łącznie to będzie czteropasówka jak autostrada dla samochodów – mówi Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Powstaną dwie kładki dla rowerzystów i jeden tunel. Pierwsza z nich, która przebiega nad ulicą Kolejową w centrum miasta jest już w trakcie budowy. Będzie miała szerokość około 4 metrów. Druga znajdzie się w dzielnicy Podłęże. -Realizujemy obiekty inżynierskie. Lada dzień rozstrzygniemy przetarg związany z budową velostrad, który połączy dwa kolejne odcinki i trzy dzielnice, czyli od Osiedla Stałego do centrum i od centrum do dzielnicy Ciężkowice – mówi Grzegorz Cyran, naczelnik wydziału inwestycji miejskich w Jaworznie.

W Jaworznie powstaje velostrada. Rowerowa autostrada wg. inwestora ma być gotowa już w 2018 roku

Powstająca droga ma zwiększyć rolę transportu rowerowego w Jaworznie. -Są to drogi, które będą drogami asfaltowymi i będą służyły do codziennych podróży. Czyli za każdym razem jak mieszkaniec miasta będzie chciał skorzystać z roweru, to będzie mógł korzystać nie jeżdżąc po chodnikach, ale jeżdżąc specjalną, wydzieloną i stworzoną dla siebie tylko i wyłącznie infrastrukturą – mówi Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Koszt budowy velostrady w Jaworznie to około 18 milionów złotych.(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close