Jedziesz na wakacje? MSZ OSTRZEGA – Nie wybieraj tych miejsc!
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poziom bezpieczeństwa ocenia w pięciopunktowej skali. Dwa punkty mają m.in. Francja, Wenezuela, czy Turcja. Aż trzy Tunezja i Egipt. MSZ najbardziej ostrzega przed podróżami do Libii i Syrii.
LIBIA
W związku z trwającymi działaniami wojennymi, aktywnością ugrupowań terrorystycznych i nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o utrzymującym się na całym obszarze Libii bardzo wysokim zagrożeniu dla bezpieczeństwa i apeluje do obywateli polskich o powstrzymanie się od wszelkich podróży do tego kraju.
MAROKO
Ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuacją w regionie i wydarzenia, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki, jak również w Mali i pasie Sahelu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Maroku o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności.
TUNEZJA
W związku z wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Tunezji.
TURCJA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów kraju. W prowincjach położonych na wschodzie i południowym wschodzie Turcji, w tym na granicy z Syrią i Irakiem, prowadzone są działania zbrojne. Na obszarze całej Turcji utrzymuje się wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi. Ponadto od 21 lipca 2016 r. w całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po próbie zamachu stanu. W związku z przeprowadzonym 16 kwietnia 2017 r. ogólnokrajowym referendum w sprawie zmiany konstytucji, na terenie całego kraju organizowane mogą być wiece, zebrania i demonstracje o charakterze masowym.
EGIPT
W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.
KENIA
W związku z zagrożeniem terrorystycznym oraz wysokim poziomem przestępczości Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Kenii.Osobom, które zdecydowały się na podróż, Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie zaleca powstrzymanie się od odwiedzania obszarów położonych na pograniczu z Sudanem Południowym i Somalią, hrabstw Garissa i Lamu (poza wyspami archipelagu Lamu) oraz regionu między rzekami Tana i Galana (Athi-Galana-Sabki). W miarę zbliżania się daty wyborów zaplanowanych na sierpień 2017 r. sytuacja polityczna w kraju może ulec pogorszeniu. Należy liczyć się z możliwością wystąpienia protestów i zamieszek oraz wprowadzenia przez władze zwiększonych środków bezpieczeństwa i ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Na całym terytorium Kenii zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych, stosowanie się do zaleceń miejscowych sił porządkowych i organizatorów pobytów turystycznych oraz bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.
FRANCJA
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z zamachami, jakie miały miejsce w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz w Nicei 14 lipca 2016 r. na terenie Francji obowiązuje stan wyjątkowy (przedłużony do 15 lipca 2017 r.). Stan ten jest związany z utrzymującym się najwyższym stopniem alertu antyterrorystycznego. Na granicach francuskich obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Osoby udające się do Francji drogą lądową muszą liczyć się z kontrolami na drogach prowadzących do Francji oraz na terytorium tego kraju, możliwe są kolejki pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z Francji. Kontynuowane są loty do Polski i z Polski do Francji, lotniska we Francji pozostają otwarte. W sprawie szczegółów sugerujemy kontakt z przewoźnikiem.
WENEZUELA
W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wenezueli.
W Caracas i innych miastach, w pobliżu siedzib instytucji państwowych, uniwersytetów i na głównych placach dochodzić może do masowych demonstracji. Możliwe są utrudnienia w komunikacji i transporcie oraz zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby. Granice lądowe z Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.Ze względu na duże zagrożenie przestępczością zorganizowaną, na terenach przygranicznych z Kolumbią obowiązują specjalne środki bezpieczeństwa. MSZ odradza podróżowanie do tego regionu. Obywatelom polskim przebywającym w Wenezueli zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji, unikanie zgromadzeń publicznych i stosowanie się do zaleceń sił porządkowych.
FILIPINY
W związku z zagrożeniem terrorystycznym na terenie Filipin, trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców również w nadmorskich kurortach, na wyspach oraz jednostkach pływających w tym rejonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróżowania do południowej części Filipin, szczególnie w rejon wyspy Mindanao oraz na archipelag Sulu, a także zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży na wyspy Cebu oraz Bohol. Mimo zdecydowanych działań władz miejscowych zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa w ośrodkach turystycznych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotąd za bezpieczne.