Kategorie

Józef Świder i Kazimierz Kutz w katowickiej Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim

Prof. Józef Świder i Kazimierz Kutz to kolejne osoby, które zostały upamiętnione w Galerii Artystycznej Katowic na Placu Grunwaldzkim. Prof. Józef Świder był wybitnym polskim kompozytorem i pedagogiem muzycznym. Zmarł w 2014 roku.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!


– Akurat mam to szczęście, że byłem jedynym wnukiem Józefa Świdra. I też byłem przez niego rozpieszczany. Miał troje dzieci, jednego wnuka, tak się złożyło. Ale nawiązaliśmy bardzo fajną relację. Spotykaliśmy się bardzo często. Dziadek wprawdzie mieszkał w Cieszynie, ale przyjeżdżał często, ja do niego też jeździłem. Mieliśmy mnóstwo różnych zainteresowań pozamuzycznych. O muzyce rozmawialiśmy rzadko – mówi Andrzej Śnioszek, wnuk Józefa Świdra.

Kazimierza Kutza przedstawiać nikomu nie trzeba. Reżyser takich filmów jak „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” czy „Paciorki jednego różańca” zmarł w grudniu 2018 roku.

– Przede wszystkim wrócił do domu i to jest ważne. Dla niego Śląsk był zawsze bardzo ważny. Jest w dobrym miejscu do ewakuacji w razie czego, więc się cieszę. Bardzo się cieszę. I właściwie dobrym punktem jest to, że jest w cieniu, on nie lubił słońca – mówi Iwona Świętochowska-Kutz, żona Kazimierza Kutza.

Prof. Józef Świder i Kazimierz Kutz to kolejne osoby, które zostały upamiętnione w Galerii Artystycznej Katowic na Placu Grunwaldzkim
Prof. Józef Świder i Kazimierz Kutz to kolejne osoby, które zostały upamiętnione w Galerii Artystycznej Katowic na Placu Grunwaldzkim

W tym roku Katowice zdecydowały się na odsłonięcie dwóch popiersi, ponieważ w ubiegłym roku do ceremonii nie doszło z powodu epidemii koronawirusa. W głosowaniu mieszkańców najwięcej głosów zebrał prof. Świder, z kolei o upamiętnieniu Kazimierza Kutza zdecydował prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Oni są połączeni trochę takimi przeciwieństwami, bo prof. Józef Świder urodził się w Czechowicach-Dziedzicach, a całe swoje życie i twórczość związał z miastem Katowice. Natomiast Kazimierz Kutz urodził się w Katowicach, a całe swoje życie i twórczość związał z Warszawą. Tam Warszawa dała mu tę możliwość tworzenia, ale tworzył o Śląsku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do tej pory w Galerii Artystycznej Katowic upamiętniono między innymi Wojciecha Kilara, Stanisława Hadynę, Jerzego Dudę-Gracza czy Teofila Ociepkę.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zabójca 11-letniego Sebastiana z Katowic skrzywdził jeszcze jedno dziecko? Są ustalenia prokuratury

Bez gwiazdy nie ma jazdy. W Katowicach rusza zlot zabytkowych Mercedesów StarDrive 2021

Ludzie kradną już wszystko. W Tychach ukradli nawet kwiaty, które posadziło miasto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button