Już nie są bezimienni i zapomniani. W Sosnowcu odsłonięto tablicę ku czci ofiar obozu dla ludności żydowskiej
W Sosnowcu uroczyście odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą funkcjonowanie w latach 1939-1941 na terenie miasta obozu dla ludności żydowskiej. Memoratywny kamień stanął przy nieopodal Sądu Rejonowego w Sosnowcu, gdzie niegdyś mieściła się była fabryka Schoena.
-W dawnych fabrykach Schoenowskich urządzono początkowo obóz dla Żydów sosnowieckich, ale również przywożono tutaj transporty z Rumunii, z Czech, z Moraw. A później ten obóz przekształcono w więzienie policyjne. Poddawano więźniów podczas śledztwa katowaniu, wiele osób zginęło tutaj, część również więźniów została wywieziona do innych obozów zagłady – mówi Dobrawa Skonieczna – Gawlik, Wydział Kultury i Promocji Miasta UM Sosnowiec.
Szacuje się, że zginęło tam około dwóch tysięcy Żydów i ponad cztery tysiące Polaków. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którzy we współpracy z władzami Sosnowca byli inicjatorami pomnika.
-O pamięć o tym miejscu wołamy od co najmniej od kilkunastu lat. I warto to przypominać i warto przypominać, że historia tego miejsca jest nierozerwalnie związana z blokiem 11 w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. I z blokiem 11, w którym wielu Polaków poniosło śmierć. To chciałbym dzisiaj przypomnieć – mówi Jan Kwaśniewicz, Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach.
Tablica to wyłącznie namiastka pamięci związanej z ludnością żydowską w Sosnowcu, choć jak zapewniają urzędnicy, takich inicjatyw w mieście powstanie więcej, by wciąż na nowo odkrywać karty historii.
autor: Fatima Orlińska
Ekipa Friza ma swój rollercoaster w Energylandii! Zobaczcie ZDJĘCIA i WIDEO z otwarcia!