Kalendarz Trzech Religii zaprezentowany w Katowicach. To unikatowe wydawnictwo! [WIDEO]
Kiedy rozpoczyna się Ramadan czy Chanuka i jaka była rola kościoła ewangelickiego w powstaniu Katowic. Między innymi na te pytania odpowiada wydawany w Katowicach co roku Kalendarz Trzech Religii.
3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Bardzo serdecznie gratuluję pomysłodawcom, realizatorom i naszym opiekunom naukowym tego dzieła – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Trzy różne religie, ale jeden cel – dialog. To już ósma edycja kalendarza, który jest wyjątkowy nie tylko w skali kraju. Pytają o niego również wierni różnych wyznań za granicą.
-Tutaj w Katowicach doszliśmy do takiego momentu, do takiego etapu bardzo istotnego że po prostu chcemy ze sobą rozmawiać. Bez względu na to, czy ta społeczność ewangelicka, żydowska, muzułmańska, rzymsko-katolicka liczy 100 tys., milion czy nawet kilkadziesiąt osób. Ale oni tutaj są. Oni tutaj żyją, tworzą, tu jest ich miejsce i my, żeby wzajemnie akceptować i tolerować, to musimy o nich wiedzieć – mówi ks. bp dr Marian Niemiec, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach.
– To, co było przedtem tylko i wyłączenie spotkaniami, rozmowami, to teraz to jest jednak w kalendarzu. Ponadto kalendarz wypływa na zewnątrz. Nie tylko do szkół w Katowicach. Kalendarz jest rozrywany dosłownie za granicą. Wiele sztuk kalendarza trafia do środowisk żydowskich i nieżydowskich w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu, w Niemczech, w Zachodniej Europie. Także to jest coś wyjątkowego – mówi Włodzimierz Kac, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.
Kalendarz trzech religii w tym roku pod hasłem „Żydzi, Chrześcijanie i Muzułmanie w Katowicach wczoraj i dziś” został wydrukowany w 5 tys. egzemplarzy. Można go dostać za darmo m.in. w centrum informacji turystycznej na katowickim Rynku.
autor: Łukasz Kądziołka
Nowy prezydent bierze Gliwice. Adam Neumann wygrywa wybory w I turze!
Oscary 2020: „Boże Ciało” Jana Komasy polskim kandydatem do Oscara