Katowice: Akcja SprzątaMy Dzielnice. Mieszkańcy głosują, gdzie chcą posprzątać
Trwa głosowanie na tereny do posprzątania w ramach akcji SprzątaMy Dzielnice. Swój głos oddało kilkaset osób, głównie na miejsca, w których lubimy wypoczywać i… śmiecić.
SprzątaMY Dzielnice to siedem akcji porządkowych w siedmiu dzielnicach Katowic i jeden z elementów projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. – Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone – parki, lasy, skwery. Mamy także piękną architekturę i dzielnice o różnym charakterze. Jednak abyśmy mogli cieszyć się ze spędzania czasu w tych miejscach – musimy wszyscy także o nie dbać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego zachęcam do włączenia się do akcji, w której każdy z mieszkańców może zadbać o Katowice – dodaje prezent. W pierwszy etapie, w którym mieszkańcy wskazywali zaśmiecone tereny, wpłynęło 51 zgłoszeń. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy Piotrowic (siedem wniosków). Sześć zgłoszeń było z Panewnik i Ligoty, cztery z Józefowca, po trzy z Szopienic, osiedla Witosa i Załęża, po dwa z Kostuchny, Koszutki, Zawodzia, Wełnowca, Nikiszowca, Ochojca i Śródmieścia. Po jednym z Os. Tysiąclecia, Brynowa, Janowa, Kokocińca, Murcek i Os. Zadole.
Zgodnie z regulaminem pod głosowanie dopuszczonych zostało dwadzieścia miejsc, z których mieszkańcy wytypują finałową siódemkę. W ankiecie opublikowanej na Facebooku oddano już ponad 900 głosów. Pierwsze miejsce zajmuje teren wokół Ślepiotki na Zadolu, dalej w kolejności są m.in. katowickie Aply, okolice ulicy Dulęby na Os. Witosa i Bulwary Rawy. Wszystko jednak może się zmienić, bo głosowanie trwa do 10 maja włącznie.
Zero waste i KATOobywatel
Aktywiści ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty nie tylko pomogą w sprzątaniu, ale też opowiedzą o sposobach na zmniejszenie ilości odpadów we własnym gospodarstwie domowym zgodnie z ideą “zero waste”. – Nasz cel to również rewitalizacja atrakcyjnych okolic miasta. Wiele z 20 zgłoszonych miejsc to tereny zielone położone nad rzeczkami i w lasach. Często są to jedne z niewielu miejsc w dzielnicy, gdzie można odpocząć na łonie natury. Obecnie leżą tam sterty śmieci, które nie tylko szpecą, ale są również niebezpieczne – mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.
Projekt realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Katowice oraz przy wsparciu Wydziału Kształtowania Środowiska i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Akcje porządkowe w dzielnicach to także elementów projektu KATOobywatel, stworzonego przez Urząd Miasta w Katowicach z myślą o budowie społeczeństwa obywatelskiego.
Woda z wodociągów i własne kubki
Wszystkie akcje organizowane w ramach „SprzątaMy Dzielnice” będą podporządkowane ograniczeniu produkcji śmieci. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą własne kubki, talerze i sztućce. Wodę do picia zapewnią Katowickie Wodociągi S.A., a kolorowe worki do selektywnej Zbiórki Odpadów przekaże Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Szaszłyki i inne potrawy z grilla zostaną przygotowane na wielorazowych, stalowych tackach.
Śmieci rekreacyjne
Aktywiści ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty organizują m.in. comiesięczne spotkania zero waste na Śląsku, na których przekonują, że każdy z nas może ograniczyć produkcję odpadów i chemii w swoim gospodarstwie domowym. Można m.in. używać produktów wielorazowych, np. toreb z materiału, a do sprzątania produktów naturalnych np. sody oczyszczonej.
Produkujemy za dużo odpadów, bo w przeliczeniu na jednego mieszkańca Unii Europejskiej to ok 500 kg śmieci rocznie. Są one często toksyczne, np. elektrośmieci nie tylko szpecą przestrzeń publiczną, ale są też szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Podobnie jak odpady z tworzyw sztucznych, budowlane czy chemiczne.
Stowarzyszenie Wolnej Herbaty prowadziło m.in. ogólnopolską akcję społeczną #codziennie5, zachęcającą do tego, żeby codziennie zebrać pięć śmieci w swojej najbliższej okolicy i wyrzucić je do kosza. Byli też inicjatorami pierwszej kawiarenki naprawczej na Śląsku. Grupa zorganizowała kilka akcji sprzątania, m.in. w okolicy jeziora Starganiec i Parku Wełnowieckiego. Stowarzyszenie pomagało również sprzątać Rezerwat Ochojec. W miejscach wypoczynku znajdują „śmieci rekreacyjne”, czyli butelki po piwie, opakowania plastikowe i PET-y, a także ubrania czy pampersy. W okolicy Parku Wełnowieckiego ludzie wyrzucili m.in. zderzaki, elementy skutera i samochodu, koce, materace, kineskop z telewizora, wózek i słoiki.
Jak głosować?
Odszukaj na Facebooku wydarzenie o nazwie “SprzątaMy Dzielnice”. Tam znajdziesz ankietę, w której będziesz mógł oddać swój głos na jedno z 20 wskazanych miejsc (link do wydarzenia z ankietą: https://www.facebook.com/events/435541236890960/?active_tab=discussion). Głosować można również wysyłając mail z wypisanym jednym z 20 miejsc, wraz z imieniem i nazwiskiem na adres: sprzatamy@wolnaherbata.pl.
Jesteś w finałowej siódemce? Czekaj na wskazanie terminu akcji w Twojej dzielnicy. Wolontariusze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty wspólnie z innymi mieszkańcami Katowic pomogą Ci w sprzątaniu, a po zakończeniu akcji będziecie mogli cieszyć się jej efektami przy ognisku lub grillu. W dzielnicach, w których zorganizowane zostaną akcje, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pomoże również posprzątać wybrany teren przy użyciu specjalistycznych maszyn.
Co, jeśli Twoje zgłoszenie nie znalazło się w finałowej siódemce? Nadal możesz zorganizować akcję sprzątania. Nie musisz martwić się o rękawice, worki i kontenery na odpady (zapewnia je Wydział Kształtowania Środowiska). Promuj ideę Zero Waste w swojej okolicy. Namów sąsiadów do wspólnego sprzątania. Wyślij nam zdjęcia i pochwal się efektami.
Szczegółowy regulamin akcji dostępny jest na stronie wydarzenia na Facebooku i na http://wolnaherbata.pl/
Lista 20 zgłoszonych miejsc (kolejność wedle ilości głosów – stan na 30.04.2018 g: 9:40):
1. Piotrowice/Ligota; Zadole, dolina Ślepiotki, okolice mostu nad Ślepiotką, pomiędzy ulicami
Gdańską i Polarną,
2. Wełnowiec; tereny za Parkiem Wełnowieckim, katowickie Alpy,
3. Zawodzie; Bulwary Rawy i okolice,
4. Os. Witosa; okolice ulicy Dulęby aż po lasek i ogródki przy ulicy Grabskiego,
5. Panewniki; Kokociniec, okolice ulic Kijowskiej i Wybickiego, przy nasypie kolejowym,
6. Piotrowice/Kostuchna; las pomiędzy Piotrowicami a Kostuchną, okolice ulic Radockiego,
Biedronek, Pustułek i Bażantów,
7. Wełnowiec/Józefowiec/Koszutka; okolice ul. Norwida, wzdłuż nasypu nieistniejącej linii kolejowej,
8. Os. Witosa; Tereny zielone pomiędzy ulicami Kossutha, Pukowca i Kolońską,
9. Panewniki; las w okolicach ulic Bałtyckiej, Partyzantów i Wietnamskiej,
10. Piotrowice/Ligota; ul. Asnyka i okolice byłego stadionu Kolejarza,
11. Szopienice; okolice skrzyżowania ulic Obrońców Westerplatte i Rozdzieńskiej, okolice dawnej
Koloni Bagno,
12. Ochojec/Piotrowice; dolina Ślepiotki na Ochojcu i okolice ruin starych młynów nad ślepiotką,
13. Ligota/Załęska Hałda-Brynów; okolice ulic Szadoka i Załęskiej, w pobliżu wiaduktu i wzdłuż nasypu
kolejowego,
14. Panewniki; Kokociniec, pomiędzy ulicą Szojdy a ulicą Gościnną (Ruda Śląska), wzdłuż nasypu
kolejowego,
15. Piotrowice/Ligota; "Driftplac" w pobliżu ulicy Śląskiej, za akademikami,
16. Os. Tysiąclecia; teren między ul. Zawiszy Czarnego a parkingiem Lidla,
17. Janów; tereny wokół stawów na Janowie,
18. Brynów; od Biedronki na ul. Brynowskiej do jeziora na skrzyżowaniu Brynowskiej i Ligockiej,
19. Nikiszowiec; tereny przy ulicy Górniczego Dorobku,
20. Załęże; okolice Narutowicza 20.
(źr: UM Katowice)