RegionWiadomość dnia

Katowice: Bloki zasłonią Strefę Kultury? Władze Muzeum Śląskiego protestują! [WIDEO]

Niegdyś kopalnia węgla, dziś kopalnia kultury. Choć celem Muzeum Śląskiego jest zachowanie dziedzictwa, o historii tego miejsca chyba niektórzy zdaniem Alicji Knast chcą zapomnieć. W sąsiedztwie Muzeum i Strefy Kultury maja stanąć wieżowce.

 

-Bardzo chcemy w Muzeum Śląskim, aby otaczały naszą instytucję budynki mieszkalne, ale pytanie, czy muszą być tak wysokie? Czy muszą zasłonić to, co jest de facto pewną ramą symboliczną krajobrazu kulturowego tego miasta i pars pro toto krajobrazu kulturowego tego regionu? – pyta Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Katowice: Bloki zasłonią Strefę Kultury? Władze Muzeum Śląskiego protestują!

Osiedle ma wybudować firma TDJ. Budynki mają mieć 12, a nawet 18 kondygnacji. Takie rozwiązanie jest możliwe, bo dla tego terenu nie sporządzono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. -Dla tego rejonu obowiązuje studium. Studium mówi, że w tym rejonie może powstać zabudowa do 12 kondygnacji oraz uwzględnia taki element jak dominantę do 18 kondygnacji. Warto przypomnieć, że w trakcie procedowania i przygotowania takiego dokumentu uczestniczyć może każdy. Każdy z mieszkańców, podmiotów działających na terenie miasta może zgłosić swoje uwagi, ewentualne sugestie – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

Katowice: Bloki zasłonią Strefę Kultury? Władze Muzeum Śląskiego protestują!

W związku z sytuacją Urząd Miasta postanowił zorganizować debatę dotyczącą planowanej inwestycji. Ta odbyć ma się w piątek,k 23 lutego o godzinie 11:00 w Centrum Kultury Katowice. -Zabudowa mieszkaniowa, o której dyskutujemy to jest tylko jeden fragment tego terenu. Tam jest więcej niezabudowanych obszarów, które też mają już właścicieli bądź są na zbyciu i co do których też nie wiemy co tam powstanie – jakie będzie przeznaczenie i jak będzie zagospodarowany ten teren, więc może najlepiej byłoby rozwiązać tą sytuację całościowo i tak żeby później nie było wątpliwości jak ma wyglądać zagospodarowanie tego terenu – mówi prof.dr hab.inż.arch. Krzysztof Gasidło, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej.

Najprawdopodobniej w piątek (23.02) uprawomocni się decyzja o warunkach zabudowy dla projektu osiedla, które ma być zlokalizowane przy Muzeum Śląskim. TDJ będzie jednak musiało się jeszcze ubiegać o pozwolenie na budowę. Muzeum Śląskie zapowiada, że chce być stroną w procesie jego wydania. (Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close