Kategorie

Katowice: Bluesowym krokiem przez miasto

Szlak Śląskiego Bluesa obejmuje 10 najważniejszych miejsc w Katowicach. W kolejnych latach dołączą do niego kolejne miejsca, także poza stolicą Górnego Śląską.

 

Klub Puls był jednym z najważniejszych miejsc na mapie Katowic związanych z historią śląskiego bluesa. Mało kto pamięta, że mieścił się przy placu Wolności, w podziemiach obecnego Pałacu Goldsteinów.To właśnie przy Placu Wolności znajdował się słynny klub Puls o którym śpiewał Ryszard Riedel z grupy Dżem w piosence Wehikuł czasu.  

 

Takich miejsc – ważnych dla historii śląskiego bluesa – jest w Katowicach i na Śląski o wiele więcej. Ciapek, Blues czy Pod Rurą to legendarne kluby, dziś narażone na zapomnienie. A to w nich narodził się Dżem, SBB czy Twarze Dzielnicy Południowej.

 

Przypominać je będzie Szlak Śląskiego Bluesa. Będzie to pierwszy na świecie dedykowany historii muzyki stały szlak turystyczny obejmujący kluby muzyczne. Na jego trasie znajdą się miejsca, w których odbywały się bluesowe koncerty i jam sessions, działające w regionie od lat 50. XX wieku po dzień dzisiejszy. Niektóre z tych miejsc istnieją do dzisiaj. Po wielu ślad zaginął.

 

Poruszanie się po szlaku ułatwiać będzie aplikacja mobilna. Każde miejsce oznaczone zostanie tablicą informacyjną zawierającą opis poszerzony o zdjęcia i cytaty. Umieszczony zostanie na nich także kod QR, po zeskanowaniu za pomocą aplikacji, pozwoli uruchomić dodatkową, multimedialną dokumentację. O klubach opowiadać będą muzycy, m.in. Beno Otręba z Dżemu czy Maciej Radziejewski, gitarzysta m.in. Czesława Niemena.

 

 

Otwarcie szlaku ogłosi wielki koncert Wehikuł czasu w ramach znanego z zeszłego roku wydarzenia Śląska Scena Muzyczna. 2 października w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek na wspólnym jam session spotkamy bohaterów legendarnych miejsc na Szlaku, m.in.: Macieja Radziejewskiego, Leszka Windera, Józefa Skrzeka, Romana „Pazura” Wojciechowskiego i wielu innych. Za całość odpowiedzialny będzie Jan Gałach.

 

Szlak Śląskiego Bluesa jest częścią programu Miasta Muzyki UNESCO. Od grudnia 2015 roku Katowice należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button