Katowice: Bonifratrzy i Marcin Wyrostek na cmentarzu w Murckach. Będą kwestować na rzecz hospicjum
Marcin Wyrostek, wirtuoz gry na akordeonie, zwycięzca program „Mam talent”, będzie kwestował w niedzielę, 30 października od godziny 12:00 na cmentarzu przy al. Murckowskiej na rzecz hospicjum prowadzonego przez Zakon Bonifratrów w Katowicach.
Razem z popularnym muzykiem na cmentarz komunalnym i na Cmentarzu Bonifratrów w Katowicach Bogucicach kwestować będą 30 października i 1 listopada w godzinach 10.00-17.00 bracia zakonni i wolontariusze.
Po raz pierwszy
To pierwsza bonifraterska kwesta, która ma pomóc w zapewnieniu jeszcze lepszej opieki nad ciężko chorymi na nowotwory pacjentami. Środki uzyskane podczas zbiórki na cmentarzach zostaną przeznaczone na zakup podnośnika do podnoszenia i transportu chorych (takie urządzenie kosztuje ok. 5 tys. złotych) oraz na pościel i specjalistyczne środki opatrunkowe. Jeśli zebrana kwota na to pozwoli to będzie jeszcze możliwość zakupienia potrzebnego sprzętu medycznego do hospicjum domowego.
W katowickim hospicjum Bonifratrów, prowadzonym w ramach szpitalnego Oddziału Medycyny Paliatywnej przy ulicy Wita Stwosza 41, przebywa 30 osób, zmagających się z postępującą, często nieuleczalną chorobą. Personel placówki robi wszystko, żeby leczyć ból i zmniejszyć cierpienie chorych, wspiera także rodziny pacjentów.
– Wielu z naszych podopiecznych, dotkniętych cierpieniem wie, że zmierza do odejścia z tego świata – my pragniemy, aby ten czas dobrze przeżyli, objęci najlepszą opieką medyczną i duchową – mówi brat Sadok Snopek, przeor Konwentu Bonifratrów w Katowicach. – Lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, wolontariusze ( którzy po okresie pandemii są coraz bardziej potrzebni) starają się sprawić, żeby chorzy jak najmniej odczuwali skutki choroby, są z nimi, towarzyszą im. To – obok tego, co możemy zrobić od strony medycznej – bardzo ważne, bo chorzy bardzo tego potrzebują. To oni nam „podpowiadają”, jak możemy jeszcze lepiej im służyć, jak pracować, jak się zorganizować. No i wiele od nich dostajemy: wiemy, że ta praca ma głęboki sens, że – choć spotkamy się codziennie z cierpieniem i umieraniem – warto dawać z siebie wszystko.
Oprócz Oddziału Medycyny Paliatywnej w Katowicach Bonifratrzy prowadzą hospicjum stacjonarne także we Wrocławiu oraz Oddział Medycyny Paliatywnej w Łodzi – w sumie w hospicjach w Łodzi, Katowicach i Wrocławiu przebywa blisko 100 pacjentów. W katowickim Szpitalu Bonifratrów działa również wyjątkowe na mapie Polski hospicjum perinatalne, ściśle połączone z działalnością Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Udziela się tu medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia rodzicom spodziewającym się dzieci ze zdiagnozowanymi prenatalnie określonymi wadami lub zespołami wad wrodzonych, które według obowiązującej wiedzy medycznej prowadzą do śmierci podczas porodu lub w niedługim czasie po nim.
Na Dolnym Śląsku i Śląsku Zakon Bonifratrów prowadzi też sieć hospicjów domowych – opieką objętych jest blisko 900 osób. Skala tej pomocy jest wyjątkowa w porównaniu z innymi regionami Polski – Bonifratrzy w ciągu czterech lat aż dziesięciokrotnie zwiększyli liczbę chorych objętych opieką w hospicjach domowych, pacjentami zajmuje się zespół składający się z ponad 100 osób. Ślązacy otrzymają taką pomoc w powiatach: bieruńsko – lędzińskim, bielskim, katowickim.
Potrzebni wolontariusze
Chcesz dołączyć do kwestowania jako wolontariusz? Kontakt z organizatorem, tel. 695858529, e-mail: konwent@bonifratrzy.katowice.pl