Brynów z drona. Zobaczcie Katowice z niecodziennej perspektywy
Zobaczcie Katowice – Brynów z drona. A także jak wygląda centrum Katowic czy Tauzen na filmie nakręconym sponad Brynowa.
Upływa 100 lat od przyłączenia Brynowa do Katowic. Od roku 1924 ta część miasta przeszła metamorfozę, która niemal nie do poznania odmieniła jej charakter i krajobraz. Mimo wszystkich zmian Brynów z drona wygląda urzekająco.
[O metamorfozie Brynowa i wydarzeniu „Nauka transformuje Katowice – Brynów” opowiadamy tutaj]
Jeszcze na początku XX wieku Brynów miał charakter wiejski. Bo też ta część Katowic powstała przed wiekami jako wieś. I była nią do 1924 roku, kiedy gmina Brynów została przyłączona do Katowic. Ulica Rolna – wtedy Acker Strasse, czyli Polna – nie darmo otrzymała swoją nazwę. Rozciągały się tu pola i łąki, stały domy tutejszych rolników i zabudowania gospodarcze.
W XX wieku na Brynowie powstały osiedla robotnicze. W rejonie kopalni „Wujek” (która „za Niemca” nazywała się „Oheim”) sąsiadującej z Katowicką Hałdą wybudowano murowane kamienice, a podczas II wojny światowej w południowej części Brynowa (ulica Św. Huberta i Pawia) pojawiły się domki naśladujące formą budownictwo wiejskie. Z kolei na przełomie lat 40. i 50. pojawiły się i rozrosły bujnie słynne fińskie domki. Te klasyczne drewniane oraz ich murowana odmiana.
Brynów dziś
Do dziś przetrwały tylko tak zwane przez mieszkańców „murowane finy”. W miejscu wyburzonych na przełomie lat 70. i 80. fińskich domków wybudowano osiedla bloków. Budownictwo z wielkiej płyty pojawiło się na Brynowie jeszcze w latach PRL. Wyspy wieżowców przy Mikołowskiej i Brynowskiej, a także zaraz po sąsiedzku w Starej Ligocie – przy Ligockiej, Wodospadów i Kredytowej – poważnie odmieniły krajobraz tej części miasta. Odmiany dopełniła kilkupiętrowa na ogół zabudowa realizowana od zmierzchu XX wieku aż po czasy nam współczesne.
A przecież Brynów pozostał dzielnicą (jak go potocznie nazywany, choć obszar historycznego Brynowa jest dziś podzielony pomiędzy aż cztery dzielnice Katowic) wprost tonącą w zieleni. Co szczególnie dobrze widać to z lotu ptaka. To właśnie ona, bujna brynowska zieleń, rzuca się w oczy na naszym filmie z drona, którego autorem jest Jakub Pieczatowski.
Zaś dodatkowy walor tych ujęć to rozległe, dalekie panoramy. Na filmie dostrzeżecie więc także centrum Katowic, kopalnię „Wieczorek”, Osiedle Tysiąclecia, Lasy Murckowskie i lasy na pograniczu Katowic, Chorzowa i Rudy Śląskiej, a nawet daleką Górę Św. Doroty w Będzinie.