RegionWiadomość dnia

Katowice: Gigantyczne kolejki za paszportami w urzędzie wojewódzkim!

Kolejka jak w czasach PRL za cytrusami z Kuby albo papierem toaletowym. I cierpliwość klientów wystawiona na taką samą – jak nie większą niż przed laty – próbę. Złożenie wniosku o paszport w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach to prawdziwa droga przez mękę. Droga – dodajmy – usłana wielogodzinnym oczekiwaniem.

 

Powstał poradnik „Jak przeżyć na SORze?”

Tu niczego za darmo nie dają, choć zwykle tak wyglądają promocje. Przeciwnie, żeby dostać to po co się stoi, trzeba zapłacić. Żeby złożyć wniosek o paszport w Katowicach w kolejce trzeba stać nawet kilka godzin.

-Ile tu czekamy… jakieś pół godziny czy 40 minut. -A jak długo będzie tu Pani jeszcze czekać? -W ciągu 40 minut kolejka przesunęła się o jeden numerek – mówi Alina Hornik, mieszkanka Dąbrowy Górniczej.

-O której godzinie pani pobrała numerek i ile osób jest przed panią? -Około godziny 10. Przede mną są 84 osoby… i co? I teraz są awarie i siedzimy sobie i nie wiemy, czy będziemy załatwieni. Nie może to tak być, żeby takie kolejki były długie za paszportem. Teraz za takimi dokumentami i w bankach są kolejki, a za mięsem nie ma – mówi Katarzyna, mieszkanka Katowic.

Katowice: Gigantyczne kolejki za paszportami w urzędzie wojewódzkim!
Katowice: Gigantyczne kolejki za paszportami w urzędzie wojewódzkim!

Chociaż do wakacji trochę czasu jeszcze zostało, to punkty paszportowe już teraz przeżywają prawdziwe oblężenie.

-Jest bardzo duży ruch. Od tamtego roku obserwujemy znaczną zwyżkę. 50 tysięcy więcej złożonych wniosków na przestrzeni roku to jest dużo. Już w tym roku od stycznia widzimy znaczne zainteresowanie sprawami paszportowymi, więc na pewno czekamy teraz miesiąc na dokument. Nie ma możliwości by był on gotowy wcześniej z uwagi na tak dużą liczbę składanych wniosków – mówi Dorota Sierzchała, zastępca kierownika oddziału paszportowego w ŚUW.

Dlatego warto już dziś sprawdzić czy obecnie posiadany paszport jest jeszcze ważny.Żeby złożyć wniosek, dorośli muszą się stawić osobiście. Dzieci poniżej 5. roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku. Ale jeśli dziecko skończyło pięć lat – musi towarzyszyć rodzicom. Oprócz wypełnionego wniosku, dokumentu tożsamości i pieniędzy na opłatę za paszport należy mieć ze sobą zdjęcie biometryczne – wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Żeby złożyć wniosek o paszport w Katowicach w kolejce trzeba stać nawet kilka godzin.
Żeby złożyć wniosek o paszport w Katowicach w kolejce trzeba stać nawet kilka godzin.

 

By usprawnić składanie wniosków Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach po raz kolejny rozpoczyna akcję „sobota paszportowa”. Wniosek o wyrobienie nowego dokumentu będzie można złożyć w oddziale paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz delegaturach terenowych w Bielsku-Białej i Częstochowie w godzinach 09:00–14:00. W tych samych godzinach możliwy będzie odbiór dokumentu.

-Zaczynamy od 30 marca i co miesiąc pod koniec miesiąca będziemy zapraszać mieszkańców na soboty do urzędu. Ta akcja bardzo się sprawdza. W zeszłym roku odwiedziło nas bardzo dużo klientów – można było to liczyć w tysiącach klientów, którym udało bezkolejkowo niemalże załatwić paszport – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

A im szybciej to zrobimy, tym większa pewność że urlopu nie trzeba będzie spędzić tylko w tych krajach, w których do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

autor: Sandra Hajduk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close