Katowice: Koronawirus opustoszył śląskie kościoły. Msze przy niemal pustych ławkach [WIDEO]
Niedzielna modlitwa była, chociaż kościoły świeciły pustkami. Wierni posłuchali zaleceń do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. W parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach we mszach świętych udział brało od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.
TOP 5 Silesia Flesz: Nie leczcie koronawirusa papierem toaletowym!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Zdecydował się Pan jednak na uczestnictwo we mszy świętej? -Tak, bez Pana Boga się nie da – mówi jeden z wiernych, który jednak zdecydował się przyjść na mszę.
-Jak mnie uczono – jak trwoga to do Boga. Trzeba przyjść, pomodlić. Nie w domu czekać, tylko tutaj w świątyni. Ja tu byłem tydzień temu. Takiej paniki nie było. Nawet na mszy koncelebrowanej przez księdza arcybiskupa Wiktora, który w Tarnowie 17 lat posługiwał. Otrzymałem błogosławieństwo indywidualne. Muszę też wywiązać się z tego co sobie sam postanowiłem, czyli uczestniczyć w tej Eucharystii ponieważ co ma być to będzie – uważa Wojciech Potępa, parafianin katedralny z Tarnowa.
Jak wspominał arcybiskup Wiktor Skworc – ten wyjątkowy czas to szansa na przeżycie rekolekcji.
-W duchowej bliskości stajemy przy chorych, ich opiekunach, przy całym naszym społeczeństwie i modlimy się, aby w duchu solidarności i odpowiedzialności przyjmowało wszystkie zarządzenia władz, służb sanitarnych oraz wskazania pasterzy poszczególnych kościołów lokalnych, także tego kościoła lokalnego. Wszystkie one są racjonalne i zbieżne. Mają na celu dobro obywateli i całej ludzkiej rodziny, jakim jest ograniczenie zakażeń i zdrowie wszystkich – podstawa wartość w porządku wartości doczesnych – podkreśla Abp Wiktor Skworc, Metropolita katowicki.
W Katowicach msze odbywały się z zastrzeżeniem ograniczenia wiernych do 50 osób. W kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej msze odbywały według wyznaczonych intencji, ale bez udziału wiernych. Jednocześnie kościoły są otwarte dla wiernych celem indywidualnej modlitwy.
Przypomnijmy, że już kilka dni temu wiernym udzielona została dyspensa od niedzielnego obowiązku uczestnictwie we mszy świętej. Obowiązuje ona osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolną oraz osoby opiekujące się nimi oraz osoby odczuwające obawę przed zarażeniem. Dyspensa udzielona została do 29 marca.
autor: Sandra Hajduk
Utknęliście za granicą? Polski rząd pomoże Wam wrócić do kraju!