KrajRegion

Katowice mają plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Szewczyk zdekomunizowany zgodnie z prawem

Już nie Plac Szewczyka a Plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wcześniejszy wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uznał że ustawodawca określił, iż z przestrzeni publicznej powinny zniknąć tylko te osoby, które są odbierane jako symbol komunizmu – a Wilhelm Szewczyk nie był tak odbierany.

 

Robimy masę, czyli WIELKI TEST NIEMIECKICH SŁODYCZY w TOP 5 SILESIA FLESZ!

NSA nie podzielił tej argumentacji – powołując się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

– Z wyrokiem sądu nie dyskutujemy. Dura lex, sed lex. Trudno. Wyrok jest ostateczny. My przedstawialiśmy inna argumentację, nie zgadzaliśmy się z decyzją wojewody. Dalej uważamy że powinien to być plac Wilhelma Szewczyka, ale trudno takie zapadło rozstrzygnięcie sądu. Czas pokaże czy mieszkańcy zaakceptują nową nazwę i czy ona się przyjmie – mówi Łukasz Borkowski, katowicki radny.

Przypomnijmy, że zmiany nazwy z Placu Wilhelma Szewczyka na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich dokonał wojewoda śląski. Jego decyzja wywołała protesty społeczne. W grudniu 2017-go roku mieszkańcy zebrali się na placu Szewczyka, by bronić jego patrona.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close