RegionWiadomość dnia

Katowice: Mieszkania dla seniorów w dzielnicy wiecznych imprez? Mają powstać na Mariackiej!

Mieszkania dla seniorów na najbardziej imprezowej ulicy w centrum Katowic. Na razie to ruina, ale w przyszłości mają się tu mieścić nowoczesne lokale. Nie każdy będzie mógł zamieszkać w kamienicach przy ul. Mariackiej w Katowicach. Główną grupą lokatorów mają być osoby starsze.

 

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!


-Mówimy o seniorach, którzy mieszkają w Katowicach, w śródmieściu i chętnie swoje duże, komunalne mieszkania – w których w wielu przypadkach są więźniami, bo są to mieszkania bez wind, ogrzewane węglem – zamieniliby na małe komfortowe mieszkania. Pod małym warunkiem, że będzie to w śródmieściu i że warunki płatności za takie mieszkanie, będą porównywalne z tym, co oni dzisiaj płacą – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

Od kilku lat 3 kamienice w pobliżu kościoła Mariackiego stoją puste, ale katowickie TBS ma plan jak to zmienić. Właśnie został ogłoszony konkurs dla architektów na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

 

-To, co jest tutaj najistotniejsze, żeby się przede wszystkim wpisać i zaproponować jakieś innowacyjne rozwiązania dla szczególnych grup odbiorców, które będą docelowo zamieszkiwać te 3 budynki. Być może to docelowo będzie jeden budynek, ale zależy nam przede wszystkim na twórczym i innowacyjnym podejściu do architektury – mówi Aleksander Krajewski, SARP Katowice.

 

Katowice: Mieszkania dla seniorów w dzielnicy wiecznych imprez? Mają powstać na Mariackiej!
Katowice: Mieszkania dla seniorów w dzielnicy wiecznych imprez? Mają powstać na Mariackiej!

 

Pewne jest to, że wyburzone zostaną oficyny wszystkich budynków, ale frontowe ściany mają pozostać nieruszone. Konkurs potrwa kilka miesięcy. Najlepsza koncepcja nie tylko ma zostać zrealizowana, ale architekci dostaną 20 tys. zł nagrody i kontrakt na projekt. Sama inwestycja może kosztować ponad 20 mln zł.

autor: Łukasz Kądziołka
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close