Region

Katowice: Pogrzeb pułkownika Mariana Piotrowicza „Komety”. Żołnierz Armii Krajowej zmarł w wieku 96 lat [WIDEO]

Dziś w Katowicach odbył się pogrzeb Mariana Piotrowicza, pseudonim „Kometa”, żołnierza Armii Krajowej. Brał udział w wielu akcjach prowadzonych przez pluton „Wilka”, przygotowywał, m.in. operację „Burza”, do której jednak na jego terenie nie doszło. Po wojnie pracował w górnictwie, jednocześnie dbał o historię.

 

– Był dobrym człowiekiem i wielkim patriotą. Dla mnie osobiście można powiedzieć, że Marian Piotrowicz był dla mnie kolegą. Dzwonił do mnie kilka razy do roku, rozmawiał o ważnych sprawach. Mówił o tym, jak współpracował z młodzieżą. Tworzył koła i stowarzyszenia „Grota” Roweckiego, przyjaciół Armii Krajowej – mówi Dorota Stefańska, przyjaciółka pułkownika Mariana Piotrowicza.

Był także współzałożycielem Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Koledzy zapamiętają go jako człowieka pracowitego.

-Koleżeńskim, towarzyskim no i wspaniałym organizatorem. Właśnie dzięki niemu to Śląsk się dowiedział, że istnieją żołnierze na terenie Śląska, żołnierze Armii Krajowej – mówi Mieczysław Piszczek, żołnierz AK, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Bardzo kochał swoją pracę. Przy nim musiałem być, wysłuchiwać. Ale godzina 13, mówię – koniec pracy, a jeszcze powiada – jeszcze troszeczkę – mówi Henryk Czerwiński, major w stanie spoczynku, żołnierz AK.

Za swoją działalność otrzymał odznaczenia, takie jak Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Śląski Krzyż Warszyca, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Pułkownik Marian Piotrowicz, pseudonim „Kometa” zmarł 25 stycznia. Miał 96 lat.(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close