Katowice rozdają karmniki za darmo, ale czy wiesz jak dokarmiać ptaki zimą?
Mieszkańcy Katowic mogą dostać za darmo karmnik dla ptaków i powiesić go w swojej okolicy. Wystarczy, że zgłoszą się do urzędu, bo ten przygotował 100 takich karmników. Trzeba będzie je jednak samemu złożyć. A czy wiecie jak dokarmiać ptaki zimą? Przygotowaliśmy krótką instrukcję.
-
Jeżeli jesteś mieszkańcem Katowic możesz otrzymać karmnik za darmo. Wystarczy, że dobrze uzasadnisz swoją prośbę.
-
Mysłowice już rozpoczęty rozwieszanie karmników, oraz poszukiwania tych, którzy ptaki będą karmić.
-
W tym artykule przeczytasz również o kilku zasadach obowiązujących przy karmieniu ptaków
W Katowicach karmnik dla ptaków można otrzymać za darmo
– Wystarczy wysłać na maila katoobywatel@katowice.eu zdanie uzasadnienia: czemu ten karmnik powinien trafić konkretnie do tej osoby? I wskazać, gdzie on będzie zamontowany. Wystarczy na przykład nazwa ulicy. Póki co odzew jest bardzo duży, już w pierwszej godzinie wpłynęło do nas kilkanaście zgłoszeń – mówi Michał Mendala z Urzędu Miasta Katowice.
Akcję rozdawania karmników organizuje Urząd Miasta Katowice i Fundacja Bobrowe Żeremia, która przygotowała zestawy do samodzielnego złożenia. Są ekologiczne.
– Ten zestaw jest zero waste, bo karmniki są zrobione ze sklejki, które są odpadem po produkcji mebli. Do tego dołożony jest do pakietu śrubokręt, śruby, papier ścierny i oczywiście instrukcja jak złożyć ten karmnik. Dołączamy także plakat, który informuje mieszkańca czym i kiedy najlepiej karmić ptaki – mówi Michał Mendela, Urząd Miasta Katowice.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
To kolejna inicjatywa, którą miasto podjęło w ramach projektu KatoObywatel. Wcześniej rozdawało wraz z partnerami domki dla jeży, czy budki lęgowe dla ptaków.
– Widzimy, jak duże jest społeczne zaangażowanie w tego rodzaju działania, które m.in. pomagają popularyzować wiedzę. W tym przypadku wiedzę o tym, jak pomagać ptakom, a przede wszystkim im nie szkodzić. W ręce mieszkańców oddajemy więc karmniki, ale też odpowiedzialność za ich właściwe użycie. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do rodzinnego majsterkowania, a potem obserwowania ptaków i rozpoznawania gatunków – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Zgłoszenia można już wysyłać drogą mailową, o tym, kto otrzyma budkę mieszkańcy dowiedzą się po weekendzie.
– Od poniedziałku będziemy wysyłać informację zwrotną do mieszkańców, którzy się zgłoszą. I od poniedziałku karmniki będą do odbioru z Centrum Informacji Turystycznej – dodaje Michał Mendala z Urzędu Miasta Katowice.
Jak dokarmiać ptaki zimą – w Mysłowicach ruszyły przygotowania
Z kolei w Mysłowicach rozpoczęła się akcja wieszania budek dla ptaków organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice. – Do współpracy, podobnie jak w latach ubiegłych, zapraszamy placówki oświatowe i osoby indywidualne. Projekt przewiduje utworzenie miejsc, w których dzięki zaangażowaniu mieszkańców, najpierw umieszczone zostaną własnoręcznie wykonane karmniki, a następnie budowniczowie karmników będą odpowiedzialni za uzupełnianie ich w pokarm i utrzymanie w czystości – mówi Piotr Olszowski ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice.
Reszta tekstu pod materiałem video
Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!
A teraz kilka podstawowych zasad, jak dokarmiać ptaki zimą.
Gdy za oknami robi się mroźnie i biało, warto pomyśleć o zwierzętach, dla których zdobycie pożywienia staje się wtedy bardzo trudne. Zwłaszcza w miastach, ptaki nie mają dużych szans na przetrwanie, gdy niekorzystne warunki utrzymują się długo. Dlatego apelujemy nie bądźcie obojętni! Tyle, że dokarmiać należy z głową a to kilka zasad, których należy przestrzegać:
– Stawiamy na naturalny pokarm, albo jak najbardziej zbliżony do tego co ptaki mogą znaleźć samodzielnie.
Nie wskazane są resztki z naszego stołu, zwłaszcza te zawierające przyprawy. Sól czy pieprz na pewno ptakom zaszkodzą. Najlepiej, jak pokarm zawiera dużą ilość ziaren roślin oleistych (np. słonecznika, sezamu, siemienia lnianego, tłuczone orzechy, płatki owsiane), można wymieszać je z ziarnami zbóż (pszenicą, owsem). Ziarna mogą być łuskane lub w łupinie. Pożądane są również jabłka i gruszki, rodzynki. Można w tym celu wykorzystać gotowe mieszanki, jakie znajdziecie w sklepach. Niektóre ptaki nie pogardzą również słoniną.
– Dokarmiajmy tylko zimą
Nie należy dokarmiać ptaków, gdy mają możliwość samodzielnego pozyskania pokarmu. Zwłaszcza, gdy zima jest łagodna powinny sobie radzić same. Dokarmianie powoduje, że ptaki uzależniają się od karmiącego.
– W karmniku powinno znaleźć się też miejsce na wodę dla ptaków
Mimo, że zimą jest dużo śniegu, to często panuje też duży mróz, który skutecznie odcina ptaki od naturalnych zbiorników wodnych. Woda jest tak samo istotna jak pokarm. Ważne by była regularnie wymieniana.
– Nie karmimy ptaków tym co pozostaje z naszego stołu
Niedopuszczalne jest karmienie resztkami zwłaszcza tymi zepsutymi. Umieszczając je w karmniku możemy doprowadzić ptaki do śmierci. Kategorycznie unikamy np. solonej słoniny czy skóry po boczku. Gotowane warzywa dla niektórych gatunków mogą być niewskazane. Rezygnujemy z dokarmiania chlebem, bo ten zawiera sporo spulchniaczy, soli i konserwantów.
– Jeżeli zamontowaliśmy karmnik dbajmy, by regularnie był on uzupełniany
Przy dokarmianiu należy postawić na systematyczność w działaniu. Nie ważne, czy duże czy małe zwierzę, wszystkie bardzo przyzwyczajają się do miejsc, w których mogą liczyć na posiłek. Co ważne istotna jest stała pora dnia, w jakiej udajemy się do karmnika z pożywieniem. Ptaki dopasowują wtedy rytm i trasę swoich wędrówek, tak by zawsze trafić na pokarm.
– karmnik trzeba czyścić
Karmnik powinien być regularnie czyszczony, nie powinny znajdować się tam resztki zepsutego jedzenia. Może ono ptakom zaszkodzić.
– Uwaga na koty!
Karmnik może stać się również stołówką dla kotów, te jednak najpewniej zapolują na zlatujące się do niego ptaki niż skorzystają z tego, co w nim umieścimy. Karmnik powinien znajdować się w miejscu dla nich niedostępnym. Na otwartym terenie, tak by drapieżnik z daleka był widoczny. Idealnie, jeżeli w pobliżu znajdują się drzewa, z których ptaki mogą obserwować, co dzieje się w pobliżu karmnika i wykorzystywać odpowiedni moment, by skorzystać ze stołówki.
Paweł Jędrusik
Idę do śpiulkolotu, także naura. Są wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021
Czy choinka może być nielegalna? Okazuje się, że może i to bardzo!