reklama
Kategorie

Katowice: Rozmawiają o przyszłości śląskiego kościoła. II Synod Archidiecezji Katowickiej

Po raz pierwszy blisko 240 członków Synodu zgromadzi się, by obradować nad projektami uchwał, przygotowanymi przez komisje tematyczne w ramach długiego procesu obejmującego szerokie konsultacje w Archidiecezji.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Zadaniem katowickiego Synodu jest przegląd życia duszpasterskiego archidiecezji pod kątem wyzwań, jakie stawia przed nim współczesność. Chodzi o umocnienie dobrych praktyk i tradycji, poprawienie tego, co nie działa zbyt dobrze oraz – co niezwykle ważne – ustalenie priorytetów duszpasterstwa archidiecezji. Członkami Synodu – a jest ich 239 – są między innymi księża wybrani w dekanatach, świeccy zgłoszeni przez parafialne zespoły synodalne i wybrani przez Archidiecezjalną Radę Duszpasterską, dziekani, członkowie rady kapłańskiej Archidiecezji.


Pierwsza sesja plenarna poświęcona będzie dyskusji nad projektami Komisji ds. Dziedzictwa Kościoła Katowickiego i Komisji ds. Kultury. Pierwszy dotyczy różnych aspektów dziedzictwa historycznego Archidiecezji (biblioteczne, archiwalne, muzyczne) i proponuje rozwiązania dotyczące zarówno troski o zachowanie i zabezpieczenie tegoż dziedzictwa, jak i promowania świadomości historycznej – zwłaszcza w odniesieniu do tradycji duszpasterskiej archidiecezji. Drugi projekt dotyczy zwłaszcza stworzenia w Katowicach centrum duszpasterstwa twórców kultury, którego zadaniem – prócz integracji środowiska – byłaby także promocja twórczości.

Wszystkie sesje plenarne – a będzie ich co najmniej 10 – będą miały podobny przebieg. Rozpoczynać się będą w krypcie katowickiej katedry o godzinie 9.30 Mszą św. i chwilą adoracji. Następnie, o godzinie 10.30 rozpoczną się obrady. Na pierwszej sesji członkowie Synodu złożą uroczyste wyznanie wiary.

 

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button