KrajRegionWiadomość dnia

Katowice: Rozmawiają o przyszłości śląskiego kościoła. II Synod Archidiecezji Katowickiej

Po raz pierwszy blisko 240 członków Synodu zgromadzi się, by obradować nad projektami uchwał, przygotowanymi przez komisje tematyczne w ramach długiego procesu obejmującego szerokie konsultacje w Archidiecezji.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Zadaniem katowickiego Synodu jest przegląd życia duszpasterskiego archidiecezji pod kątem wyzwań, jakie stawia przed nim współczesność. Chodzi o umocnienie dobrych praktyk i tradycji, poprawienie tego, co nie działa zbyt dobrze oraz – co niezwykle ważne – ustalenie priorytetów duszpasterstwa archidiecezji. Członkami Synodu – a jest ich 239 – są między innymi księża wybrani w dekanatach, świeccy zgłoszeni przez parafialne zespoły synodalne i wybrani przez Archidiecezjalną Radę Duszpasterską, dziekani, członkowie rady kapłańskiej Archidiecezji.


Pierwsza sesja plenarna poświęcona będzie dyskusji nad projektami Komisji ds. Dziedzictwa Kościoła Katowickiego i Komisji ds. Kultury. Pierwszy dotyczy różnych aspektów dziedzictwa historycznego Archidiecezji (biblioteczne, archiwalne, muzyczne) i proponuje rozwiązania dotyczące zarówno troski o zachowanie i zabezpieczenie tegoż dziedzictwa, jak i promowania świadomości historycznej – zwłaszcza w odniesieniu do tradycji duszpasterskiej archidiecezji. Drugi projekt dotyczy zwłaszcza stworzenia w Katowicach centrum duszpasterstwa twórców kultury, którego zadaniem – prócz integracji środowiska – byłaby także promocja twórczości.

Wszystkie sesje plenarne – a będzie ich co najmniej 10 – będą miały podobny przebieg. Rozpoczynać się będą w krypcie katowickiej katedry o godzinie 9.30 Mszą św. i chwilą adoracji. Następnie, o godzinie 10.30 rozpoczną się obrady. Na pierwszej sesji członkowie Synodu złożą uroczyste wyznanie wiary.

 

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close