Region

Katowice: Ruszyła akcja bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewcząt klas VII szkół podstawowych

Statystyki pokazują, że co druga Polka chorująca na raka szyjki macicy umiera. W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc. Ponad 1/3 zgonów dotyczy kobiet w wieku 15-49 lat. W Polsce ponad 70% wszystkich przypadków zachorowań na raka szyjki macicy jest wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

 

Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz

W związku z tym miasto Katowice od 2014 roku corocznie realizuje „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”, w ramach którego przeprowadzane są bezpłatne szczepienia p/HPV dla dziewcząt w klasach VII szkół podstawowych (dawniej klasach I szkół gimnazjalnych), czyli w wieku 14 lat. Właśnie rusza kolejna edycja Programu, w ramach którego realizowane są:

1) zajęcia edukacyjne osobno dla dziewcząt i chłopców, a także dla ich rodziców/opiekunów prawnych (45 minut),
2) akcja szczepień składająca się z podania bezpłatnych dawek szczepionki w wyznaczonych przez producenta terminach – za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych.

Od 2019 roku dziewczęta będą szczepione nową, 9-walentną szczepionką Gardasil 9 (w latach 2014- 2018 – 4-walentną Silgard).

W latach 2014-2018 zgłaszalność do szczepień wynosiła ok. 65% uprawnionych uczennic (ponad 600 dziewcząt rocznie).

Realizatorem programu jest Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka TOMMED – Bula Tomasz Sp. z o.o. w Katowicach przy ul. Fredry 22, który bezpośrednio kontaktuje się terminów zajęć edukacyjnych i szczepień. Rodzice dowiadują się o możliwości skorzystania z programu w szkołach.

Rodzice przede wszystkim obawiają się, czy szczepionki p/HPV są bezpieczne. Autor Programu, dr hab. Bogdan Michalski – specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej, zwraca uwagę, że wiele badań potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki p/HPV. Są one zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne czy Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

Program jest w całości finansowany ze środków budżetu miasta Katowice.

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close