Katowice: Zakończył się montaż czujników powietrza. Mieszkańcy są proszeni o wypełnienie ankiety
W poniedziałek, 11 marca zakończył się ostatni etap montażu czujników powietrza w ramach europejskiego projektu AWAIR, który koncentruje się na problematyce jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych (dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia). Obecnie trwa odbiór zainstalowanych 87 czujników oraz 114 ekranów. Po zatwierdzeniu poprawności działania oraz wykonanych prac nowe czujniki pojawią się na mapie systemu monitoringu jakości powietrza, który można znaleźć pod adresem: powietrze.katowice.eu.
Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz
Warto podkreślić, że jest to największy tego typu system w Polsce – 0,77 czujnika na km2 – składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł. – Czujniki zbierają informacje, które prezentowane są na monitorach zamontowanych w instytucjach użyteczności publicznej. Informacje te są również dostępne poprzez stronę internetową powietrze.katowice.eu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W przyszłości dane z systemu AWAIR będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni wykorzystując KISMIA, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – dodaje prezydent.
W ramach międzynarodowego projektu o nazwie „AWAIR” miasto Katowice, wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymało dofinansowanie zadania z programu „INTERREG EUROPA CENTRALNA”. Koszt realizacji projektu to ponad 290 tys. euro.
Zespół Projektu AWAIR zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej jakości powietrza na terenie Katowic. Ankieta jest częścią badania przeprowadzanego przez Główny Instytut Górnictwa i Urząd Miasta Katowice w ramach projektu AWAIR.
-Pragniemy zapewnić, że informacje uzyskane w ramach tej ankiety są anonimowe i traktowane będą jako poufne. Zostaną one opracowane jedynie w formie zbiorczych zestawień statystycznych – zapewnia Zespół Projektu AWAIR.
Odnośnik do ankiety: https://bit.ly/2XSTSwL
źr. UM Katowice