reklama
Kategorie

Katowickie dzielnice bezpieczniejsze? Miejski monitoring zyskał 10 nowych kamer

System kamer monitoringu miejskiego w Katowicach jest rozbudowywany. 10 nowych kamer obrotowych pojawiło się w pięciu dzielnicach Katowic. Kamery włączone zostały do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA). Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa w mieście. Jednocześnie trwa rozstrzyganie przetargu na 20 nowych kamer, które mają zostać zamontowane w śródmieściu Katowic.

 

reklama

 

10 kamer pojawiło się już w pięciu dzielnicach – tj. w Murckach, Bogucicach, Zawodziu, Dąbrówce Małej i na Koszutce w ramach zadania pn.: „Zaprojektowanie i wykonanie 3 monitoringów wizyjnych Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA)”. To kamery obrotowe – monitorujące wszystko to, co dzieje się wokół urządzenia. Koszt tej rozbudowy systemu to 687 tys. zł.

reklama

-Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z naszych priorytetów. W mieście działa KISMiA umożliwiająca poprawianie bezpieczeństwa publicznego, w tym drogowego, efektywne gospodarowanie zasobami ludzkimi i sprzętem Straży Miejskiej, a także sprawne działanie wsytuacjach kryzysowych – mówi Marcin Krupa,  prezydent Katowic. – Tylko w 2021 roku Straż Miejska a Policja wykorzystała do prowadzonych
postępowań materiały z monitoringu 624 razy. Widząc, że system monitoringu spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie. Z resztą również projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego wskazują, że takie są oczekiwania mieszkańców – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że w 2016 roku liczba kamer w trakcie uruchomienia KISMIA wynosiła 211 sztuk. W kolejnych latach był rozbudowywany: o 7 kamer w 2017, 18 w 2018, 38 w 2019, 3 w 2020, 15 w 2021 i w tym roku kolejnych 54 (20 stacjonarnych, 8 z wniosków złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego i przez radnych, 26 z nowych inwestycji miejskich).

Nowe kamery pojawią się także w śródmieściu. Trwa rozstrzygnięcie przetargu – zgłosiło się dwóch oferentów. Po podpisaniu umowy o wartości 300 tys. zł. wykonawca będzie miał na zrealizowanie inwestycji 90 dni. Tym razem mowa o kamerach rejestrujących obszar stały. 20 kamer pojawi się w 15 miejscach w ścisłym centrum Katowic. To realizacja obietnicy prezydenta Marcina Krupy z ubiegłego roku.

– Wszystkie kamery podłączone zostaną do systemu KISMiA. Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie szeregu zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi; wówczas po zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery, system za pomocą alertów powiadamia o nim dyspozytorów monitoringu. W najbliższych miesiącach do systemu zostaną włączone kolejne kamery rejestrujące stały obszar. Stanowić one będą istotne uzupełnienie naszego systemu, monitorującego newralgiczne rejony miasta.  Wszystkie działania inwestycyjne w obszarze rozbudowy systemu, to działania bezpośrednio skierowane na  poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększenie efektywności działania służb – mówi Tomasz Kępa, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego.

W kolejnych miesiącach tego roku miasto przejmie także 25 kamer zlokalizowanych w rejonie DK 81 i DK 86. Kamery będą monitorować natężenie ruchu i ewentualne niepożądane zdarzenia w ich przebiegu.

Rozszerzanie zakresu miejskiego monitoringu, to inwestycje których oczekują mieszkańcy. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego pojawiły się 2 zadania o charakterze ogólnomiejskim i 10 zadań lokalnych, które zakładają także m.in. instalację nowych kamer monitoringu. 

Oko na miasto

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) działa od początku 2017 roku. To nowoczesny system, w skład którego wchodzi niemal 300 kamer na ponad 160 km2 miasta liczącego prawie 300 tysięcy mieszkańców. Kamery wchodzące do systemu są zarówno obrotowe, jak i rejestrujące stały obszar. Równolegle z projektem KISMiA powstała sieć światłowodowa łącząca miejskie jednostki (np. budynki Urzędu Miasta, szkoły, biblioteki itd.). Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy ma szereg zastosowań. W 2021 roku operatorzy na podstawie zarejestrowanego obszaru z kamer zainicjonowali łącznie 3517 zdarzeń. 339 sprawców zostało ukaranych mandatem po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających. 69 osób zostało ukaranych mandatem karnym w czasie i miejscu ujawnienia wykroczenia. KISMiA wspiera też kontrolę dróg w mieście. Punkty kamerowe LPR (Licence Plate Recognition), umieszczone na bramownicach wjazdowych do miasta, nie monitorują prędkości samochodów w mieście, ale służą monitorowaniu natężenia

KISMiA wspiera też kontrolę dróg w mieście. Punkty kamerowe LPR (Licence Plate Recognition), umieszczone na bramownicach wjazdowych do miasta, nie monitorują prędkości samochodów w mieście, ale służą monitorowaniu natężenia ruchu kołowego na głównych arteriach drogowych Katowic. Kamera zlokalizowana w dzielnicy Dąb, na trasie DTŚ – centrum, zanotowała przejazd ponad 12 milionów pojazdów w ubiegłym roku. Natomiast kamera zamontowana na Zawodziu, na odcinku Roździeńskiego – Sosnowiec w 2021 roku naliczyła prawie 14,5 mln pojazdów. Dzięki wykorzystywaniu kamer przez policję, walka z procederem kradzieży pojazdów stała się skuteczniejszy. Z danych katowickiej policji wynika, że liczba kradzieży samochodów w Katowicach spadła z poziomu 337 w roku 2016 do 83 przypadków w roku 2021. Jednocześnie wzrosła wykrywalność w tej kategorii przestępstw z poziomu 16,4% do 55,8%. Zmniejsza się także bezwzględna liczba przestępstw w ogóle.

KISMiA to pierwszy w Polsce tak rozbudowany, zintegrowany i zaawansowany system, co zostało docenione między innymi podczas III Międzynarodowych Targów Technologii Miejskich – Smart City Expo Poland. Projekt zajął I miejsce w kategorii „Bezpieczeństwo Publiczne” konkursu Smart City Poland Award 2021. Co ważne, system nie jest zakończonym projektem. Konsekwentnie powiększana technologie, wszystko po to by systemem objąć większy obszar i aby wykorzystujące go służby mogły działać jeszcze sprawniej na rzecz  bezpieczeństwa mieszkańców i gości naszego miasta.

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button