Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Kierunek Zdrowie. O noworocznej depresji

O noworocznej depresji, postanowieniach i o tym, jak zadbać o zdrowie psychiczne w nowym roku W programie Kierunek Zdrowie w TVS.

W programie Kierunek Zdrowie 29 grudnia 2023 r. rozmawiamy o tym, że przełom sylwestrowo-noworoczny ma w sobie rodzaj szczególnej energii, z której można skorzystać, odbijając się od codzienności do przyszłości, choć nie każdemu witanie nowego roku musi kojarzyć się z radością.  

 
Gdy opadnie confetti, a szampan przestanie musować w sylwestrowym kieliszku, niektórzy mogą poczuć się źle. Choć depresja noworoczna nie jest terminem medycznym, dobrze oddaje mieszaninę uczuć, jakie mogą się w nas pojawić wraz z mijaniem kolejnego roku.
 

Oto fragment rozmowy z gościem programu, którym będzie dr Wojciech Sołtys, kierownik oddziału psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu i zastępca dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego tego szpitala.

Zazwyczaj czuje pan radość czy smutek, kiedy mija kolejny rok?
 
Zmęczenie. Zazwyczaj czuję się zmęczony tym, co pod koniec roku musieliśmy robić bardzo szybko i bardzo nagle. Szczerze mówiąc, od paru lat to chyba nie ma nawet większego znaczenia, czy rok się skończył, czy jest już następny. Bo jesteśmy w jakiejś ciągłości, w kontinuum. Wydaje mi się, że jeżeli będziemy zbyt dużą wagę do tego końca roku przewiązywać, to na zdrowie nam to nie wyjdzie.

Koniec roku to trudny okres

 
No właśnie, ale koniec roku to taki czas także życiowych bilansów. Czy częściej wtedy spotyka pan w swojej praktyce pacjentów, którzy mają poczucie pustki np. z powodu upływającego czasu?
 
To jest dla wielu osób trudny okres i to nie jest mit. Depresja, czy to świąteczna, czy to noworoczna, to jest takie pojęcie w medycynie bardzo często stosowane, ponieważ okres końca roku wiąże ze sobą wiele czynników, które wpływają na pogłębieni stanu psychicznego i to są zarówno czynniki obiektywne, jak np. brak światła słonecznego. Wiadomo, – krótki dzień, wtedy depresje sezonowe nasilają się. Badania potwierdzają, że to nie jest mit, że im tego słońca mniej, tym czujemy się gorzej. Do tego dochodzi zmęczenie tym wszystkim, co niesie okres okołoświąteczny. To jest bardzo trudny okres dla wielu osób. Także dla tego, że mamy oczekiwania i presję, żeby było cudownie.
Mamy wspomnienia tego dzieciństwa sielsko-anielskiego, jak to kiedyś z perspektywy dziecka było, a teraz tak nie jest. Wielu z nas w tym czasie jest samotnych, odczuwa  z tego tytułu presję. I trudno im się z tym faktem w życiu pogodzić.

Nie róbmy tego, na co nie mamy ochoty

 
A sylwestra generalnie obchodzimy hucznie. Bawimy się, bo psychicznie chcemy mieć chyba taki przytup, taki akcent na koniec roku. Przede wszystkim nadzieję, że będzie lepiej.
 
Ale nie zawsze będzie lepiej. 
 
No właśnie, jak pogodzić ten hucznie obchodzony sylwester z tą świadomością, że nie będzie lepiej?
 
Obchodźmy sylwestra hucznie, ale po swojemu. To znaczy nie dajmy się porwać  jakiemuś szałowi, żeby robić takie rzeczy, na które nie mamy ochoty. Bo to naprawdę nie jest fajne pożegnanie starego roku, ani rozpoczynanie kolejnego. Bo jak rozpoczynam coś, robiąc coś wbrew sobie, to dalej będę to robił wbrew sobie. Wtedy depresja, czy to po nowym roku, czy później, jest murowana. Więc pilnujmy, żeby ten sposób, w jaki ten najbliższy czas spędzimy, był nasz. Wybrany przez nas, autentyczny i zgodny z nami.
 
Czyli nie ulegajmy tym modom na huczne witanie nowego roku?
 
Nie musi być hucznie. A poza tym dla każdego hucznie znaczy co innego. Nie każdemu witanie nowego roku będzie się też oczywiście kojarzyć z radością.
 
O noworocznej depresji, postanowieniach i o tym, jak zadbać o zdrowie psychiczne w nowym roku w programie Kierunek Zdrowie w TVS. Premiera w piątek 23 grudnia o 16.40



Maria Zawała

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button