Zaburzenia widzenia, problemy z mową. Ręce i nogi odmawiają posłuszeństwa. To może być udar mózgu. Pojawia się nagle i w sekundzie wywraca życie do góry nogami. Cztery lata temu krok od śmierci był znany dziennikarz Michał Figurski. Doznał rozległego udaru krwotocznego mózgu.
TU ZNAJDZIECIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU MARII ZAWAŁY – KIERUNEK ZDROWIE!
Kierunek Zdrowie: Udar mózgu. Błyskawiczna pomoc i rehabilitacja są najważniejsze!
– Nie potrafiłem się ubrać, na stole leżał telefon, a ja nie wiedziałem, do czego służy. Szok – wspomina pierwsze chwile po udarze. Cudem przeżył. Rehabilitował się m.in. w Centrum Medycznym TriVita w Porąbce, które specjalizuje się w tego typu leczeniu.
Dziś Michał Figurski funkcjonuje jak zdrowy człowiek. – A przecież nie tak dawno nie byłem w stanie sam się umyć lub ubrać, nie mówiąc o jedzeniu – mówi w programie Kierunek Zdrowie w Telewizji TVS, poświęconemu nowoczesnej rehabilitacji neurologicznej. (W programie wykorzystano fragmenty wywiadu z Michałem Figurskim zamieszczonego na portalu jakcwiczyc.pl)
Udar mózgu, liczy się czas i rehabilitacja
80.000 Polaków rocznie doświadcza udaru niedokrwiennego mózgu. Połowa, która przeżyje, zmaga się z niedowładami czy zaburzeniami mowy. Choroba nie omija też osób młodych, czego przykładem jest właśnie wspomniany Michał Figurski.
Udar mózgu jest zaburzeniem czynności mózgu wywołanym niedotlenieniem tkanki nerwowej z przyczyn naczyniowych, jak zablokowanie tętnicy doprowadzającej krew do mózgu (udar niedokrwienny) czy przerwanie ciągłości naczynia w mózgu i krwotok (udar krwotoczny).
Efektem udaru mózgu mogą być problemy z mówieniem, rozumieniem, czytaniem, pisaniem, liczeniem. Rehabilitacją w tym zakresie zajmują się neuropsycholodzy i neurologopedzi. Pomaga terapia zajęciowa.
Właściwa rehabilitacja po udarze wielu z nich może przywrócić do życia: społecznego i zawodowego.
Tak naprawdę szybko wprowadzona rehabilitacja rozstrzyga o dalszym losie chorego. Jeszcze większe znaczenie ma właściwe rozpoznanie udaru mózgu i natychmiastowa pomoc medyczna.
Jeden z pacjentów, który opowiada swoją historię w naszym programie, nie miał tego szczęścia. Jest już po trzecim udarze. Dwaj lekarze nie rozpoznali udaru, a wręcz zignorowali, choć pacjent sam informował o niepokojących go objawach.
Dziś powoli dochodzi do sprawności, tylko dzięki profesjonalnej i kompleksowej rehabilitacji prowadzonej w specjalistycznym ośrodku.
Nie wszyscy mają to szczęście, by tam trafić. Część pozostanie w domu.
Wiele rodzin pacjentów z udarem staje wtedy przed koniecznością zapewnienia ukochanej osobie 24-godzinnej opieki. Często zadanie to pełnią najbliżsi, bywa, że nie dają rady. Jest sposób na to, by mogli znaleźć chwilę wytchnienia, a ich podopieczni nie zostali bez opieki. To tzw. turnusy wytchnieniowe dla opiekunów. Opowie o tym w programie Dorota Łabuda – dyrektor generalny Centrum Medycznego TriVita.
Rozpoznaj udar, uratuj życie!
Choć wiele kampanii społecznych o tym informuje, nadal problemem jest szybkie rozpoznanie udaru mózgu i sprawienie, by pacjent znalazł się w specjalistycznym ośrodku, który wdroży nowoczesne leczenie, zanim udar spustoszy mózg. Dlatego warto wiedzieć jakie są objawy choroby, by ich nie zlekceważyć.
Jeśli widzisz, że osoba obok Ciebie może mieć objawy udaru:
Poproś ją o uśmiech
Osoba z udarem nie będzie w stanie się uśmiechnąć. Jej twarz będzie asymetryczna. Zobaczysz opadającą powiekę albo kąciki ust.
Poproś o uniesienie obu ramion.
Osoba z udarem nie będzie tego potrafiła zrobić, albo uniesie tylko częściowo. Spowodowane jest to osłabieniem mięśni: niedowładem mięśni lub paraliżem połowy ciała.
Poproś o powtórzenie zdania
Na przykład: Ładna dziś pogoda. Charakterystyczne dla udaru są trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy.
W każdej sekundzie od udaru umierają komórki mózgowe. Dlatego natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe!
Zadzwoń pod numer 112!
Liczy się każda minuta!
Jeśli dotrzesz do szpitala najpóźniej cztery i pół godziny od wystąpienia udaru mózgu, masz szanse wyjść z choroby bez szwanku. O objawach udaru mózgu oraz nowoczesnej rehabilitacji neurologicznej opowiemy w programie Kierunek Zdrowie. Zapraszam
Maria Zawała