RegionWiadomość dnia

Koniec korków i pierwszeństwo dla autobusów? Komputerowy system ma rządzić drogami w Chorzowie [WIDEO]

Priorytetowy przejazd dla autobusów, tablice informujące kierowców o utrudnieniach w ruchu i aplikacja mobilna – to tylko niektóre z udogodnień, z których już wkrótce będą mogli korzystać kierowcy w Chorzowie. Jesienią 2019 roku w mieście zacznie działać Inteligentny System Transportowy.

 

Jesienią 2019 roku w Chorzowie zacznie działać Inteligentny System Transportowy

– Idea jest prosta i oczywista – chodzi o to, by płynnie i bezpiecznie poruszać się po mieście. Ten system właśnie to umożliwia poprzez bieżący monitoring, kontrolę poszczególnych ulic, kontrolę natężenia przepływu pojazdów samochodowych, jak i tych służących do komunikacji publicznej, mam na myśli autobusy – mówi prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

W Urzędzie Miejskim w Chorzowie podpisana została umowa z wykonawcą systemu, firmą Sprint, która będzie odpowiedzialna m.in. za zamontowane tablic informujących kierowców o wolnych miejscach parkingowych czy utrudnieniach w ruchu. Kierowca ma mieć łatwiej. -Będzie miał możliwość wyboru trasy, jeśli będzie znał cel. System zmierzy mu długość przejazdu drogą, np. 1, 2, 3, pokaże kolory: zielony, pomarańczowy, czerwony i pokaże długość czasu. Także kierowca będzie mógł sobie wybrać trasę, którą pokona, żeby na przykład wyjechać z Chorzowa w dalszym kierunku – mówi Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM w Chorzowie.

Jesienią 2019 roku w Chorzowie zacznie działać Inteligentny System Transportowy

W organizacji ruchu ma pomagać centrum zarządzania. -Jest to takie centrum operacyjne, w którym zbierają się informacje z wszystkich czujników, sensorów, kamer, stacji meteo lub innych sterowników, które będą instalowane na terenie miasta. Dzięki tym informacjom aplikacja będzie podpowiadała pewne parametry ruchowe – mówi Waldemar Matukiewicz, wiceprezes firmy Sprint.

Koszt budowy Inteligentnego Systemu Transportowego to około 16 milionów złotych, z czego 85 proc. zostanie pokrytych ze pieniędzy unijnych. (Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close