Silesia Flesz najnowsze informacje

Koniec ptasiej grypy na Śląsku. Teraz atakuje Kraków

Dzisiaj, 26 maja, przestaje obowiązywać wydane przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka rozporządzenie, dotyczące stref objętych zakażeniem i stref zagrożonych ptasią grypą w powiatach: raciborskim, rybnickim, wodzisławskim i mieście Rybnik. 

 

Od dzisiaj rezerwat Łężczok i polder Buków ponownie są otwarte dla mieszkańców. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek odwołał zakaz wstępu na teren rezerwatu.

Od piątku, 26 maja, wydane wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka w związku z ryzykiem zachorowań wśród ptactwa – mew śmieszek – rozporządzenie, obowiązujące w powiatach raciborskim, rybnickim, wodzisławskim i mieście Rybnik przestaje obowiązywać.

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek zwołał sztab kryzysowy, na którym zapadła decyzja o czasowym zakazie wstępu zwiedzających na teren rezerwatu Łężczok i Polderu Buków. Znaleziono tam bowiem martwe ptaki, zakażone wirusem ptasiej grypy. 

Powiązane artykuły

Ptasia grypa w Krakowie

Wczoraj, 25 maja, służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie ogniska ptasiej grypy H5N1 u mew śmieszek w Krakowie-Podgórzu.

Wcześniej martwe ptaki z wirusem ptasiej grypy znaleziono w powiecie tarnowskim, myślenickim i wielickim. Służby weterynaryjne apelują do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności, by minimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Dotychczas wirusa ptasiej grypy w Małopolsce stwierdzono tylko u dzikiego ptactwa. Jednak, w takiej sytuacji, prawo nakazuje trzymać drób w zamknięciu, a strefa objętej zakażeniem ma być oznakowana specjalnymi tablicami ostrzegawczymi.

To szóste ognisko ptasiej grypy w Małopolsce w tym roku i pierwsze w Krakowie od 2017 roku. 

Czym jest ptasia grypa?

Jest to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Na zachorowania narażony jest przede wszystkim drób (kury, indyki). Dzikie ptaki (szczególnie wodne migrujące) stanowią naturalny rezerwuar wirusa i są najczęściej bezobjawowymi nosicielami.

Ptasia grypa jest chorobą, o której stało się szczególnie głośno w momencie potwierdzenia informacji, że wirus przenosi się na człowieka. Na szczęście tego typu zakażenia zdarzają się dość rzadko – wyłącznie po bezpośrednim kontakcie z chorym ptactwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button