reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Sześć osób z szpitalu w wyniku podtrucia tlenkiem węgla

reklama

W jednym z domów jednorodzinnych w Jarząbkowicach w powiecie pszczyńskim na Śląsku uwalniał się tlenek węgla. Do szpitala trafiło sześć osób, w tym czworo dzieci. 

 

Strażacy otrzymali wezwanie do pomiaru stężenia tlenku węgla w jednym z domów w Jarząbkowicach w gminie Pawłowice przed 5.00 rano.  

W budynku jednorodzinnym mieszka dziewięć osób. Jedna z nich – kobieta – straciła przytomność. 

reklama

Po przebadaniu, decyzją zespołu ratownictwa medycznego, na obserwację do szpitala zabrano sześć osób, w tym czworo dzieci.

Kiedy wydziela się tlenek węgla?

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. 

Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii. Czad może powstać także podczas pożaru.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button