„Koniu polski, bierz przykład z konia radzieckiego”: Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej otwiera nowy sezon! [ZDJĘCIA]
-Na ten sezon przygotowaliśmy wiele nowych wystaw, eksponatów, a także przyjęliśmy kolejny pomnik do Parku Pomników – mówi Monika Żywot, prezes Fundacji Minionej Epoki. – We współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej przygotowaliśmy trzy nowe wystawy: „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”, „Milcząc, wołają” oraz „Wybory 1947 roku” – wymienia. W budynku starej wozowni pojawiła się ciekawostka na skalę całego kraju. -Dzięki współpracy z Galerią Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce można oglądać kopie malarskie najlepszych dzieł malarzy okresu socrealizmu – informuje Monika Żywot. – Wykonanie kopii na zamówienie naszego Muzeum nadzorował prof. Romuald Kołodziej z UMCS w Lublinie – dodaje.
W Muzeum można zobaczyć także wystawę motoryzacyjną i „kapsułę czasu”. – Tegoroczna kapsuła przenosi zwiedzających w lata `50 i `60 XX wieku – mówi Monika Żywot. Na zwiedzających czeka również wystawa militarna przygotowana we współpracy z Muzeum Techniki Militarnej i Użytkowej w Bytomiu. – Jestem tutaj kolejny raz i znowu jest coś nowego do zobaczenia – mówi Ewa, turystka z Zabrza. – Najbardziej zachwycił mnie wózek dziecięcy z lat 50-tych – zdradza. -Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się samochody – mówi Monika Żywot. -W rozrastającej się z roku na rok kolekcji na pewno największą perełką jest Mikrus, ponieważ w takim stanie jest ich w Polsce może kilkanaście sztuk – dodaje.
-Muzeum z roku na rok się powiększa, przybywa eksponatów, dbamy o rozwój tego miejsca bo mamy świadomość unikatowości – podkreśla Monika Żywot. – Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, które na tak olbrzymim obszarze i w tak szerokim zakresie prezentuje eksponaty z tamtych czasów, od pomników po artykuły spożywcze – mówi. Placówka ma w planach dalszy rozwój, m.in. remont budynku starych obór.
Muzeum PRL-u działa od 2009 roku i powstało w celu zebrania, zachowania i udostępniania materiałów dotyczących okresu od 22 lipca 1944 roku do 29 grudnia 1989 roku. -Muzeum udostępniamy również na tzw. żywe lekcje historii – mówi Monika Żywot. -Nasz przewodnik opowiada nie tylko o eksponatach, ale przede wszystkim o tle historycznym, najważniejszych wydarzeniach tamtej epoki i jej bohaterach. Cieszę się one bardzo dużym zainteresowaniem, bo są ciekawą formułą nawet dla tych uczniów, którzy na co dzień nie interesują się bliżej historią – zauważa. Na lekcje mogą zgłaszać się klasy szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Podobnie jak w ubiegłych latach Muzeum PRL-u będzie można odwiedzić także podczas „Nocy Muzeów”, która odbędzie się 14 maja. Muzeum będzie wtedy czynne od godz. 19:00 do 24:00. Placówka otwarta jest sezonowo od 1 maja do 30 września. Do tej pory odwiedziło ją ponad 80 tys. zwiedzających.