Koperta życia w Rudzie Śląskiej. Może uratować życie
Rudzki magistrat rusza z kolejną odsłoną kampanii społecznej Rudzka Koperta Życia. Mają w niej znajdować się informacje o stanie zdrowia, zażywanych lekach oraz kontakt do najbliższych. Taki zestaw może uratować życie, a zawarte tam dane mogą być pomocne podczas akcji ratunkowych prowadzonych przez służby medyczne.
Rudzkie Koperty Życia przed Dniem Babci i Dniem Dziadka trafią do osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych. O szczegółach przedsięwzięcia poinformujemy Państwa podczas konferencji prasowej, która odbędzie się:
Specjalna koperta przechowywana w lodówce z informacjami o stanie zdrowia, zażywanych lekach oraz kontaktem do najbliższych – to zestaw mogący uratować życie. Dane takie mogą być bowiem pomocne podczas akcji ratunkowej prowadzonej przez służby medyczne.
– To kolejna edycja Koperty Życia w Rudzie Śląskiej. Seniorzy i ich poczucie bezpieczeństwa jest dla nas bardzo ważne, dlatego poświęcamy tej tematyce sporo uwagi. Dzięki współpracy z Radą Seniorów mamy stały kontakt z tą grupą mieszkańców – powiedział Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Co zawiera Koperta Życia?
Przygotowany przez rudzki magistrat zestaw ratunkowy to ankieta dotycząca stanu zdrowia pacjenta, zażywanych przez niego leków, grupy krwi, przebytych operacji, wraz z kontaktem do najbliższych. Po jej wypełnieniu wkłada się ją do specjalnej koperty i szczelnie zamyka, a następnie wkłada do lodówki. Całość zestawu dopełnia instrukcja informująca, jak prawidłowo wypełnić ankietę oraz magnes z adnotacją: „Tu znajduje się Rudzka Koperta Życia”, który należy umieścić na drzwiach lodówki.
Koperty lub pudełka życia to akcje społeczne, które od kilku lat przeprowadza wiele samorządów w Polsce, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Częstochowie, Płocku. Akcje prowadzone były również w mniejszych gminach takich jak: Gogolin, Wieliczka, Oświęcim. Pomysł na taką formę wsparcia osób starszych zrodził się przed laty w Wielkiej Brytanii.