Kręcili go, m.in. w Katowicach. „Strefa interesów” z dwoma Oskarami WIDEO
Film kręcony, m.in. w Katowicach i koprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film zdobył dwa Oscary – za najlepszy film międzynarodowy i za najlepszy dźwięk. „Strefa interesów” to opowieźć o komendancie obozu Auschwitz-Birkenau i jego rodzinie, którzy tuż obok fabryki śmierci wiedli normalne życie. Paweł Jędrusik.
Budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w filmie „Strefa interesów” zagrał jeden z obiektów w III Rzeszy, w którym czasowo przebywał komendant obozu Auschwitz-Birkenau. Wymagało to wielu przygotowań.
– Musieliśmy usunąć część wyposażenia z sali boazeryjnej, ale też na tym zyskaliśmy, bo filmowcy trochę nam podrasowali boazerię i wymienili nam włączniki na oryginalne, takie jakie były tu przed wojną. Na pewno było to duże utrudnienie dla urzędników, bo musieliśmy ludzi – mówiąc literalnie – z całym dobytkiem wysiedlić na kilka tygodni, żeby Rudolf Hoess miał swój gabinet, czy mógł iść do lekarza – mówi Daria Czarnecka, biuro wojewody śląskiego.
Zdjęcia do filmu powstawały przez kilka tygodni w 2021 roku. W ściągnięciu twórców na Śląsk pomogła instytucja Silesia Film.
– Film „Strefa Interesów” nie był polskim kandydatem do Oskara, ale brytyjskim, ale 90 proc. ekipy to byli Polacy. Całość dni zdjęciowych była realizowana w Polsce. Zatem absolutnie, bezwzględnie możemy mówić o tym, że to jest sukces polskiego kina, że to jest sukces województwa śląskiego – mówi Patrycja Młynarczyk, kierownik Silesia Film Commission.
To nie pierwszy raz gdy Śląski Urząd Wojewódzki stał się planem filmowym. I nie ostani. Wkrótce ruszą tu kolejne zdjęcia.
– Już w kwietniu będziemy udostępniać urząd, po to, żeby w tym urzędzie powstał serial o trochę innej tematyce, takiej znacznie łagodniejszej niż film „Strefa Interesów” – mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski.
Film „Strefa Interesów” opowiada historię komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hoessa i jego żony Hedwigi, którzy układają swoje rodzinne życie tuż obok obozu.