REKLAMA
Kategorie

Krematorium w Bytomiu – najnowocześniejsze w Polsce [ZDJĘCIA]

Zakład Walicki będąc członkiem krajowej Izby Pogrzebowej stojącej na straży rzetelności usług, świadczy kompleksowe usługi w zakresie: organizacji pogrzebów i kremacji zarówno dla osób indywidualnych, jak i innych zakładów pogrzebowych. Dysponuje najnowocześniejszym prosektorium, urządzeniami kremacyjnymi, polem urnowym, kostnicą i kolumbarium. Mając tak profesjonalne wyposażenie współpracuje też z uczelniami medycznymi, ale też z policją i prokuraturą udostępniając swoje zaplecze na potrzeby pracy tych organów. – Firma dysponuje 2 salami i aż 7 stołami sekcyjnymi oraz kostnicą na 150 ciał, dlatego zakład tworzy zaplecze zarządzania kryzysowego województwa śląskiego na wypadek tragicznych wydarzeń na masową skalę. Ten profil działania nakłada na nas rygorystyczne, najwyższe w branży normy oraz konieczność potwierdzania spełniania tych wymogów certyfikatami np. ISO. Mając na uwadze jak wrażliwy jest obszar naszych działań dużą uwagę poświęcamy też zarówno wyposażeniu naszego zakładu oraz przede wszystkim personelowi, który musi być przykładem najwyższego profesjonalizmu – mówi Ryszard Walicki, założyciel i właściciel Zakładu.

 

W roku 2003 w Zakładzie "Walicki" w Bytomiu uruchomiono pierwsze prywatne, tak nowoczesne krematorium. W 2011 roku firma zakupiła czeskie piece stając się najnowocześniejszym zakładem w Polsce. Zakup ten poprzedziła wizyta właściciela w Ameryce, Niemczech, Czechach i osobista weryfikacja jakości działania. Była to największa i inwestycja, a zakupione czeskie piece przyjeżdżali do Bytomia oglądać właściciele firm kremacyjnych i domów pogrzebowych z całego kraju.

 

Zakład pogrzebowy Walicki posiada cztery najnowocześniejsze w Polsce piece kremacyjne o wartości około 1,5 miliona każdy. Należy zaznaczyć, że najczęściej w branży pogrzebowej spotykane są piece amerykańskie, włoskie lub hiszpańskie. Średni koszt pieca tej produkcji to ok 300 tys. zł. Koszt kremacji na dzień dzisiejszy tu 450 złotych. Najlepsze, ale też najdroższe piece kremacyjne produkowane są w dwóch krajach, które w skali światowej mają najbardziej rozwinięty rynek kremacji – Czechach i Szwecji. Koszt najbardziej zaawansowanego pieca kremacyjnego np. renomowanej firmy TABO dochodzi nawet do 1,5 mln. zł. Właśnie takimi piecami dysponuje Firma Walicki. Urządzenia te charakteryzują się wysoką temperaturą kremowania, systemem automatycznego chłodzenia prochów oraz rozdrabniania szczątków pokremacyjnych. Dzięki tym właściwościom kremacja ciała w piecach TABO prowadzona jest w temperaturze 1000 stopni Celsjusza i przez to trwa najkrócej, bo wraz z chłodzeniem prochów 60-90 minut. Tak nowoczesne chłodzenie odbywające się w dodatkowej, specjalnej komorze pieca powoduje, że zawsze prochy wydobywane po kremacji są chłodna, a urny zimne. W bardzo popularnych tańszych i mniej zaawansowanych piecach proces ten trwa nawet 150 minut, a prochy często chłodzone są "ręcznie" po wydobyciu z pieca zwykłymi wentylatorami – takich praktyk nie stosuje Zakład Walicki. Należy zaznaczyć, że dokładna długość kremacji zależy od wagi kremowanego ciała ale też od drewna z jakiego wykonana jest trumna.

 

Co ważne – piece te stosowane przez firmy na całym świecie są stale monitorowane przez producentów, którzy w swoim systemie posiadają zapis wszystkich działań i kremacji z ostatnich 3 miesięcy, a nawet zapis emisji gazów z kremacji. Producenci prowadzą też pełen serwis tych zaawansowanych technologicznie urządzeń i realizują przeglądy według najwyższych norm. – Przy tak drogim urządzeniu, zarówno sam serwis jak i bieżąca obsługa wymaga zachowania wielu standardów. Centrala firmy ma bieżący wgląd w działania pieca, bowiem jest on podłączony do ich monitoringu. Normy stosowania tych urządzeń w zasadzie zupełnie eliminują ingerencję człowieka w proces kremacji. Całość odbywa się automatycznie, jest kontrolowana wieloma czujnikami, także w centrali firmy uniemożliwiając jakiekolwiek działania wykraczające poza wyznaczony przez producenta standard – mówi właściciel i dodaje: – Producent tych pieców jako niekwestionowany światowy lider w branży, występuję w roli biegłego opiniującego na całym świecie jakiekolwiek wątpliwości związane z procesami kremacji, dlatego tak dużą wagę przykłada do monitorowania działania pieców zakupionych u niego. Firma Walicki prowadząc w pełni transparentną działalność od lat umożliwia bliski oraz pracownikom innych zakładów, realizujących kremacje w bytomskim prosektorium – obecność podczas całego procesu kremacji. Ponadto od września 2015 r. możliwe jest na życzenie klienta transmisja internetowa, kodowanym sygnałem przebiegu procesu kremacji, tak, by w przypadku tragicznego i smutnego wydarzenia mogli w nim uczestniczyć bliscy mieszkający daleko od Bytomia.

 

Firma Walicki świadczy też usługi związane z transportem zwłok z zagranicy, posiada też w ofercie zarówno trumny jak i urny wykonane z różnych materiałów. Zakład pogrzebowy Walicki dysponuje też kaplicą oraz domem pogrzebowym w Świętochłowicach przy ul. Szpitalnej 2, tym samym przywrócił świętochłowiczanom kaplicę, która dokładnie w tym miejscu kiedyś im służyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button