Książki Olgi Tokarczuk: BRAK! Nobel dla pisarki wymiótł książki z księgarń i bibliotek!
Olga Tokarczuk od wczoraj, gdy dostała literackiego Nobla, jest na ustach wszystkich. Nagroda wzbudziła ogromne zainteresowanie czytelników na całym świecie. W wielu księgarniach i bibliotekach książki polskiej noblistki zniknęły w błyskawicznym tempie!
Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS
Czytelnicy mówią, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości pisze o ważnych elementach życia społecznego i robi to w sposób ciekawy. Podejrzewają też co szczególnie doceniła komisja noblowska.
-Myślę, że na pewno jej wyobraźnię i to, że np. tak jak jest książka: „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to takie zwrócenie uwagi na ekologię, na traktowanie zwierząt, ale też na to jak człowiek się zachowuje w tym świecie i zwierząt i ludzkim – mówi Patrycja Borkowska, czytelniczka z Katowic.
-Jestem studentką Akademii Muzycznej i pierwszy raz zetknęłam się z Olgą Tokarczuk, dlatego, że nasz pedagog z instrumentacji prof. Aleksander Nowak napisał operę z librettem Olgi Tokarczuk „Ahat ili”. To było na podstawie książki „Anna In w grobowcach świata” i rzeczywiście było to bardzo ciekawe ujęcie tego dawnego mitu sumeryjskiego – mówi Aleksandra Szyguła, czytelniczka z Zabrza.
Wczoraj w Bibliotece Śląskiej wszystkie dostępne do wypożyczenia książki Olgi Tokarczuk „rozeszły się” w około 3 godziny. Rezerwacje są tak tak liczne, że już dziś można zamówić jej książki dopiero za rok.
–Ogólnie nasza Noblistka – pani Olga jest bardzo często wypożyczana przez naszych czytelników, jest bardzo lubiana. Natomiast wczoraj bardzo dało się odczuć. Jeżeli tylko zostały ogłoszone wyniki, to po prostu wszyscy zamawiali, wypożyczali aż huczało. W sumie tak naprawdę na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych książek pani Olgi do wypożyczenia – mówi Agnieszka Kalinowska, Odział Udostępniania Zbiorów Biblioteki Śląskiej.
SENSACJA stała się faktem! Olga Tokarczuk zdobyła literackiego Nobla!
W 2010 roku Olga Tokarczuk odbierała tu nagrodę – Śląski Wawrzyn Literacki, która była wyróżnieniem czytelników. Pani Aneta z Biblioteki Śląskiej miała okazję spotkać ją wielokrotnie przy różnych okazjach. Mówi, że przekraczanie granic i uniwersalność prozy Olgi Tokarczuk – to cechy charakterystyczne dla jej dzieł. Twierdzi, że dla zdobycia Nagrody Nobla kluczowa jest pracowitość.
-Wtedy akurat wydała Olga Tokarczuk „Księgi Jakubowe” to oczywiście opowiadała o tym jak powstają książki, jak powstają jej dzieła i „Księgi Jakubowe” to był akurat ten czas, ten moment, że przez kilka lat naprawdę siedziała zamknięta, pisała, badała, szperała w archiwach, także zwykle taka skrupulatna i benedyktyńska praca i oczywiście efekty widać, bo każda kolejna powieść Olgi Tokarczuk to jest majstersztyk – mówi Aneta Satława, Pełnomocnik Dyrektora Biblioteki Śląskiej.
Od dziś w Bibliotece Śląskiej do końca grudnia w głównym holu będzie działała „ściana życzeń”, na której będzie można wpisem pogratulować wczorajszego sukcesu Oldze Tokarczuk. Następnie zostaną przesłane one przekazane noblistce.