AlarmRegionŚwiatWiadomość dnia

SENSACJA stała się faktem! Olga Tokarczuk zdobyła literackiego Nobla!

Mamy Nobla! Literacką nagrodę Nobla zdobyła w tym roku polska pisarki – Olga Tokarczuk!

 

 

Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Nie można powiedzieć, że nikt się tego nie spodziewał, bo od dawna mówiło się że Olga Tokarczuk ma w tym roku szanse na literacką nagrodę Nobla. I spekulacje potwierdziły się! Olga Tokarczuk dostała nagrodę Nobla! Co ciekawe – chociaż nagroda przyznana w 2018, roku, to Nobel dla Olgi Tokarczuk jest za rok… 2018. Wszystko z powodu seks-skandalu, przez który w ubiegłym roku nagrody nie przyznano. W tym roku Noble w literaturze są aż dwa.

 

Co sama jeszcze niedawno na łamach portalu smakksiazki.pl mówiła Olga Tokarczuk o możliwości otrzymania literackiego Nobla?

Oprócz Olgi Tokarczuk Nobla – ale już za rok 2019 – dostał austriacki prozaik i tłumacz Peter Handke.

Czy takiego rozstrzygnięcia można się było spodziewać? Zdaniem literaturoznawców – jak najbardziej tak! -Kilka miesięcy temu spotkałem się z Anne Swärd, która została wybrana do Akademii Szwedzkiej (oficjalnie wstąpi w jej szeregi 20 grudnia) – instytucji decydującej o przyznawaniu literackiego Nobla – pisze na stronie smakksiazki.pl Adam Szaja, znany promotor literatury. Czy w jej ocenie – jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu akademii Olga Tokarczuk miała szansę na literackiego Nobla? Zobaczcie WIDEO:

 

Jak podaje w komunikacie Akademia Szwedzka, Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla „za narracyjną wyobraźnie, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Olga Tokarczuk, tegoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla – chociaż za rok 2018, ma 57 lat. Z wykształcenia jest psychologiem. Prozaiczka, poetka i eseistka, scenarzystka, autorka „Gry na wielu bębenkach”, „Ksiąg Jakubowych”, czy „Bieguni” – za tą pozycję dostała międzynarodową Nagrodę Bookera.

 

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk! Wcześniej min. Booker oraz nagroda Nike!

 

Olga Tokarczuk już dwukrotnie otrzymała literacką nagrodę Nike, a na podstawie jej twórczości powstawały filmy, takie jak np. słynny „Pokot” w reżyserii Holland, nakręcony na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Tokarczuk studiowała psychologię. Mieszka we Wrocławiu, a także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach . Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy.

To piąty literacki Nobel dla pisarza z Polski. Wcześniej Nobla za swoją twórczość otrzymali Henryk Sienkiewicz w 1905 roku, 21 lat później Władysław Reymont, a także poeci Czesław Miłosz i Wisława Szymborska odpowiednio w 1980 i 1996 roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

POMÓŻCIE!!! Potrzebna krew dla saperów z Gliwic! Przyłączcie się do policyjnej akcji

Tajemnicza kula na skrzyżowaniu w Zabrzu! Kierowcy nie wiedzą, co to jest! [ZDJĘCIA]

Polacy polecą na Marsa! Dokument w sprawie misji na Marsa podpisany! [WIDEO

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close