KrajRegion

„Człowiek wielkiego serca, który zasłużył się Polsce”. Politycy żegnają prof. Jana Szyszko

„Z wielkim żalem przyjęłam wiadomość o nagłej śmierci Pana prof. Jana Szyszki. Był człowiekiem, który zasłużył się Polsce, jako poseł i minister, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca i dużej wrażliwości. Kochał przyrodę i troszczył się o nią. Cześć jego pamięci” – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

 

Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Urodzony w 1944 r. w Starej Miłosnej. Nauczyciel akademicki, profesor nauk leśnych, autor ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Od początku lat 90-tych działacz Porozumienia Centrum. W latach 1999-2000 prezydent Konwencji Klimatycznej ONZ. Pięciokrotnie kierował Ministerstwem Środowiska. Po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka, następnie w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. 16 listopada 2015 r. ponownie powołany, przez prezydenta Andrzeja Dudę, na funkcję szefa resortu środowiska w gabinecie premier Beaty Szydło. W grudniu 2017 r. powołany na to stanowisko w rządzie Mateusza Morawieckiego. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Aktywnie działał w ramach parlamentarnych Zespołów: ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ds. Kultury i Tradycji Łowiectwa, Surowców i Energii oraz ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r.

O śmierci Jana Szyszko poinformował w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. „Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua… RiP” – napisał Andrzej Duda.

Kondolencje złożył również premier Mateusz Morawiecki. „Nagłe odejście Prof. Jana Szyszko jest wielką stratą dla nas i dla polskiej nauki. Zapamiętam Jana Szyszko jako dobrego człowieka, przyrodnika, który chętnie dzielił się swoją wiedzą i pasją. Będzie nam bardzo brakować Pana Profesora. Rodzinie i bliskim składam wyrazy współczucia” – napisał Prezes Rady Ministrów.

– Pamiętam, że wielu naukowców z Europy przyjeżdżało tam, aby się od niego uczyć. Był bardzo doświadczonym politykiem i specjalistą od ochrony lasów. Czasem spieraliśmy się odnośnie kwestii traktowania myśliwych i zwierząt, ale zawsze miażdżył on swoją wiedzą i kompetencjami, a także kontaktami w świecie. To bolesna dla naszego środowiska strata pod każdym względem – powiedział z kolei Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

Słowa ubolewania przekazała także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska: Z wielkim żalem dowiedzieliśmy się o przedwczesnej śmierci Prof. Jana Szyszko, naukowca, posła, ministra środowiska, a przede wszystkim wielkiego obrońcy polskiej przyrody. Był wierny swoim przekonaniom tak politycznym jak i naukowym. To wielka strata. Cześć Jego pamięci” – napisała Wicemarszałek Sejmu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

POMÓŻCIE!!! Potrzebna krew dla saperów z Gliwic! Przyłączcie się do policyjnej akcji

Tajemnicza kula na skrzyżowaniu w Zabrzu! Kierowcy nie wiedzą, co to jest! [ZDJĘCIA]

Polacy polecą na Marsa! Dokument w sprawie misji na Marsa podpisany! [WIDEO

 

źr. sejm.gov.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close