RegionŚwiat

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza na tournée do Japonii. Wystąpią z 30 koncertami!

14 października artyści chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wyruszą na tournée do Japonii z okazji 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Wystąpią z trzydziestoma koncertami, odwiedzając 18. miast w niemal całym Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

 

Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS


Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” odwiedzał Japonię już kilkukrotnie, w 2002, 2004, 2015 i w 2016 roku, ale w większym składzie powraca do Japonii po 15 latach. Tegoroczna podróż ma wymiar szczególny, jest bowiem nie tylko promocją polskiej kultury w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, w Roku Stanisława Hadyny, ale również elementem świętowania 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Dwuczęściowy program, z którym artyści pojadą do Japonii, to głównie kompozycje Stanisława Hadyny i choreografie Elwiry Kamińskiej. Są wśród nich m.in. trojak, polka opolska i beskidzka, zwodzony, tańce narodowe czy tańce górali podhalańskich. Wśród pieśni nie może oczywiście zabraknąć największych przebojów „Śląska”, m.in.: „Głębokiej studzienki”, „Czarów”, „Ondraszka”, „Gdybym to ja miała”, „Zagrej mi muzyko” czy „Panie Michale”. Ulubiona przez Japończyków „Szła dzieweczka” zostanie wykonana w języku polskim i japońskim. Koncerty każdorazowo rozpocznie krótki film – opowieść o Polsce i Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Tańce i pieśni będą przeplatane materiałami filmowymi, podczas których zostaną zaprezentowane dodatkowe informacje o polskiej kulturze, utworach wykonywanych przez Zespół i strojach, jakie będzie można zobaczyć podczas koncertu. Dodatkowo program wzbogacą narracje lektora na temat prezentowanych tańców narodowych. W finale, oprócz porywającego krakowiaka w choreografii Elwiry Kamińskiej, zabrzmi japońska pieśń „Jidai”, którą artyści wykonają w ojczystym języku swoich gospodarzy.

Pierwszy koncert odbędzie się 19 października w Takasaki, mieście które podczas przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio będzie gościć polską ekipę sportową.

Podczas kilkutygodniowej trasy koncertowej Zespół „Śląsk” wystąpi z 30. koncertami i przemierzy niemal całą Japonię, występując w takich miastach jak: Niigata, Shunan, Nagoya, Kurashiki, Hiroshima, Kyoto, Chiba, Kitakyushu, Osaka, Sapporo czy Yokohama.

Oprócz kilkudziesięciu koncertów dla japońskiej publiczności i prezentacji polskiego dziedzictwa kulturowego, artyści Zespołu „Śląsk” będą mieli także okazję sami poznać bliżej kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni zwiedzając Muzeum Min-On w Tokio. Na zakończenie trasy koncertowej, w ramach obchodów 100-lecia nawiązania polsko- japońskiej współpracy, zaplanowano w Tokio spotkanie Zespołu „Śląsk” z międzynarodowym korpusem dyplomatycznym.

Źródło: materiały prasowe

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dwie osoby zginęły, 4 ranne! Tragiczny bilans wybuchu bomby w Kuźni Raciborskiej!

Policjant ze Świętochłowic stracił wszystko w pożarze! Koledzy robią rzutkę i proszą o pomoc

Paweł D. zatrzymany! Wiceprezes GKS Jastrzębie był poszukiwany za pobicie hokeisty!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close